Newsletter

Nauka i technologie

MŚ: minister Jan Szyszko o sytuacji wokół Puszczy Białowieskiej (komunikat)

21.06.2017, 17:29aktualizacja: 21.06.2017, 17:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

„Wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO odbyło się niezgodnie z prawem i bez konsultacji z lokalną społecznością. Zabiegamy, aby Puszcza została wpisana na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, gdyż jest świetnie udokumentowanym obiektem pod względem historii użytkowania” – podkreśla prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Minister Jan Szyszko przypomina, że cały obszar Puszczy po stronie polskiej został objęty siecią Natura 2000. „Wyznaczyliśmy obszary i siedliska. Natura 2000 mówi, że to co wskazaliśmy powinno być w takim samym stanie zachowane” – mówi minister Szyszko. „Tymczasem obecnie zanikają siedliska, priorytetowe z punktu widzenia UE, jak również gatunków związanych z tymi siedliskami”.

Minister dodał także, że Puszcza Białowieska została wpisana na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. „Teraz mamy tego rodzaju sytuację. Z jednej strony prawo Unii Europejskiej, które mówi: musicie chronić siedliska i gatunki tam występujące, czyli ochrona czynna, a z drugiej UNESCO, według którego Puszcza powinna pozostać nietknięta ręką człowieka i nie można jej użytkować czyli ochrona bierna. Minister zaznaczył, że Polska będzie zabiegała o to, by Puszcza była obiektem dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, a nie tylko przyrodniczego, gdyż działalność człowieka w Puszczy widoczna jest gołym okiem.

Puszcza Białowieska po stronie polskiej ma około 60 tys. hektarów, z czego blisko 10 tys. hektarów zajmuje Białowieski Park Narodowy. Pozostała część, czyli ponad 50 tys. hektarów są to lasy gospodarcze nadleśnictw: Browsk, Białowieża i Hajnówka.

Puszcza Białowieska to jeden z najlepiej udokumentowanych obiektów przyrodniczych na świecie pod względem historii użytkowania. Najstarsze mapy (tzw. mapy wchodów) pochodzą z XVI wieku. Jest to obiekt, który był użytkowany przez człowieka. Najbardziej intensywny okres przypadał na czas I Wojny Światowej i po niej. Użytkowanie Puszczy potwierdzają też zdjęcia prezentujące działalność człowieka.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.06.2017, 17:29
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ