Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Zarobili prawie 90 milionów złotych na wystawianiu nierzetelnych faktur VAT, teraz usłyszeli zarzuty
Prokuratura Regionalna w Łodzi prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie dopuszczali się uszczupleń należności publicznoprawnych w związku z działalnością podmiotu „Pini Polonia” i innych oraz prania brudnych pieniędzy. Sprawcy działali również na szkodę tej spółki poprzez wyprowadzanie z jej majątku pieniędzy na poczet fikcyjnych usług.
Sprawcy osiągnęli znaczne korzyści
Wystawiając i posługując się nierzetelnymi fakturami VAT opiewającymi na łączną kwotę nie mniejszą niż 94 miliony 700 tysięcy złotych, sprawcy narazili na uszczuplenie oraz nienależny zwrot podatków w łącznej kwocie nie mniejszej niż 35 milionów 636 tysięcy złotych, w tym podatku dochodowego od osób prawnych w kwocie 13 milionów 855 tysięcy złotych i podatku VAT w kwocie 21 milionów 781 tysięcy złotych.
W ramach prowadzonej działalności członkowie grupy zajmowali się także przekazywaniem, przyjmowaniem i pomocnictwem w przenoszeniu posiadania i własności środków płatniczych, pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynów zabronionych, w łańcuchu powiązanych ze sobą firm.
W ramach zapłaty za wystawianie nierzetelnych faktur VAT współsprawcy osiągnęli znaczną korzyść majątkową w łącznej kwocie co najmniej 88 milionów 70 tysięcy złotych.
Zatrzymano pięć osób
Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania kolejnych pięciu podejrzanych. Do zatrzymań doszło 20 czerwca 2017 roku. Czynności zrealizowali funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji działający na polecenie prokuratora.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Łodzi prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych.
Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i wobec dwóch podejrzanych zastosował tymczasowe aresztowanie. Pozostali podejrzani zostali objęci dozorem Policji oraz nałożono na nich zakaz opuszczania kraju.
Rozwojowy charakter sprawy
Dotychczas w sprawie prokuratorskie zarzuty usłyszały 32 osoby. W stosunku do 9 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy o charakterze izolacyjnym w postaci tymczasowego aresztowania.
W toku postępowania dokonano także zabezpieczeń majątkowych na poczet grożących kar i środków, w tym między innymi obowiązku naprawienia szkody oraz przepadku korzyści pochodzących z przestępstwa, na łączną kwotę 54 milionów 568 tysięcy 512 złotych.
Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności w wymiarze do 10 lat.
Śledztwo ma charakter rozwojowy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.06.2017, 16:56 |
Źródło informacji | Prokuratura Krajowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |