Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSWiA informuje:
Lepsze dostosowanie systemu ratowniczo-gaśniczego do wypełnianych zadań – to cel projektu rozporządzenia skierowanego w czwartek przez MSWiA do uzgodnień międzyresortowych.
Najważniejsze zmiany zawarte w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowej organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego to niemal 500 nowych etatów dla funkcjonariuszy PSP i 26 dla pracowników cywilnych. Nowi strażacy trafią do istniejących już specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Jest ich 48, a każda z nich otrzyma nowe wyposażenie. Ponad 2,5 tys. funkcjonariuszy, którzy pracują w tych grupach obecnie, zostanie dodatkowo przeszkolonych. Szkolenia czekają też nowo przyjętych do służby strażaków.
Rozporządzenie przewiduje także zakup 3 nowych samochodów ratownictwa chemiczno-ekologicznego oraz rozpoczęcie współpracy z laboratorium, które będzie analizować przesyłki mogące zawierać niebezpieczne materiały biologiczne.
Projekt stanowi odpowiedź na nowe potrzeby Straży Pożarnej. Wynikają one ze zmian wprowadzonych w 2016 przez Ustawę Antyterrorystyczną. Zgodnie z nimi, krajowy system ratowniczo-gaśniczy (ksrg) otrzymał nowe zadanie. Ksrg będzie udzielać pomocy podczas zdarzeń nadzwyczajnych wywołanych obecnością czynników biologicznych (w tym podczas zdarzeń o charakterze terrorystycznym).
Proponowane rozporządzenie reguluje zasady, na jakich podmioty wchodzące w skład ksrg (czyli przede wszystkim Straż Pożarna) będą współpracować z innymi podmiotami i organizacjami w przypadku wystąpienia takich zdarzeń.
Nowe rozporządzenie usprawni funkcjonowanie ksrg, nie tylko na poziomie planistycznym, ale również na etapie prowadzonych działań ratowniczych, a także ćwiczeń. W obecnych czasach Państwowa Straż Pożarna jest bardzo ważną częścią naszego systemu bezpieczeństwa. Dzięki proponowanym zmianom będzie ona mogła lepiej chronić nas przed zagrożeniami.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.06.2017, 18:34 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |