Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wicedyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów Marcin Obroniecki przypomniał, że projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości ma za zadanie odpowiedzieć na kilka celów określonych m.in. w rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Programie Budowy Kapitału.
„Cel jest przede wszystkim taki, żeby umożliwić Polakom inwestowanie w ważny z punktu widzenia gospodarki i dynamiczny sektor nieruchomości, zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych” - powiedział Obroniecki.
Wejście w życie ustawy od nowego roku jest jego zdaniem możliwe, jednak trwają jeszcze prace m.in. nad ostatecznym ustaleniem od jakiego agregatu polskie REIT-y będą odprowadzały podatki. Na „dopracowanie” ustawy resort finansów daje sobie jeszcze kilka miesięcy, a bierze pod uwagę przede wszystkim „zdrowy rozsądek” i silne argumenty oraz opinie rynku przedstawione podczas konsultacji.
„Założeń nie chcę zmieniać (…), ale ze swojej strony mogę jedynie obiecać, że prace toczą się intensywnie i chcemy maksymalnie dopracować wszystkie elementy” - zapewnił podczas debaty PAP.
Prezes spółki Murapol Michał Sapota bardzo pozytywnie ocenił ideę wprowadzenia REIT-ów w Polsce. Jego zdaniem projekt ustawy w tej sprawie jest już „zjadliwy” i resort finansów nie powinien mieć problemów z jego dokończeniem w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
„Uważamy, że to się przełoży na zachęcenie przeciętnego Kowalskiego do inwestowania, myślę także, że wzbudzi zainteresowanie dużych polskich instytucji finansowych, a w konsekwencji - ze względu na skalę jaką oczekuję, że one osiągną - przełoży się to znacząco na PKB Polski” - powiedział prezes Sapota.
Dorota Wysokińska-Kuzdra, prezes Griffin Premium RE.. N.V. zwróciła uwagę, że REIT polega na tym, że środki wypracowane przez spółkę są wypłacane akcjonariuszom, a teraz chodzi przede wszystkim o techniczne, precyzyjne określenie „co jest im wypłacane i jak jest liczone oraz od jakiej podstawy”.
Jej zdaniem drugi projekt ustawy jest znacznie lepszy od pierwszego i bardziej atrakcyjny dla inwestorów.
„Pojawiła się możliwość posiadania w strukturze spółek holdingowych, jest możliwość inwestowania także w nieruchomości mieszkaniowe obok nieruchomości komercyjnych, które mogą tworzyć struktury REIT-owe, natomiast wciąż jest jeszcze jest dużo elementów, które powinny być wzięte pod uwagę przy finalnym kształcie ustawy” - powiedziała prezes Griffin Premium RE.. N.V. Do najważniejszych elementów zaliczyła kwestię wypłaty dywidendy, która jest teraz oparta o 90 proc. zysku księgowego. Według niej takie ustalenia nie biorą pod uwagę przeszacowania wartości nieruchomości oraz różnic kursowych na kredytach bankowych.
„Może to spowodować, że możemy mieć duży zysk księgowy i małą gotówkę” - zauważyła. Według niej jest to główny element, który wymaga w projekcie ustawy dopracowania.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.06.2017, 19:12 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
T-Mobile burzy bariery i zaprasza na dowolną kawę gratis w Żabce
Choć przełamywanie barier międzyludzkich nie jest skomplikowane, to czasem najtrudniej jest zacząć. A przecież nic tak nie sprzyja rozmowom, jak kawa! Dlatego zapraszamy wszystkich klientów, nie tylko tych, będących abonentami T-Mobile, do skorzystania z okazji – codziennie w Żabce dowolna kawa gratis, którą możesz obdarować drugą osobę.- 18.04.2025, 14:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: T-Mobile
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ