Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIB informuje:
- Obecny rząd liczy na szczery dialog z całym samorządem zawodowym inżynierów budownictwa. Jestem przekonany, że działania, które możemy wspólnie podjąć dla wzmocnienia roli zawodu inżyniera budownictwa, jako zawodu zaufania publicznego, przyniosą zamierzony efekt. W pełni doceniamy znaczenie i wagę samorządu zawodowego, którego rolą jest rozwiązywanie problemów związanych z wykonywaniem zawodu, odpowiadanie na pojawiające się wyzwania i dbanie o standard etyczny członków izby – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas 16. Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, który odbył się 23 czerwca 2017 r.
Wiceminister nawiązał do zorganizowanego w MIB spotkania z samorządami zawodowymi architektów i inżynierów budownictwa, które odbyło się 15 maja 2017 r. Spotkanie to stanowiło okazję do dyskusji o roli i odpowiedzialności samorządów zawodowych, które działają sprawując pieczę nad wykonywaniem zawodów inżyniera budownictwa oraz architekta. Podczas spotkania zostały zaprezentowane i omówione założenia nowej ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach, która będzie funkcjonować po wejściu w życie kodeksu urbanistyczno-budowlanego oraz uwagi dotyczące jakości współpracy między izbami a organami nadzoru budowlanego. Omawiano rozwiązania przewidziane w projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego, które będą dotyczyć uczestników procesu inwestycyjnego, struktury projektu budowlanego oraz nadzoru projektowego i autorskiego.
T. Żuchowski akcentował, że działalność każdego samorządu zawodowego odbywa się w granicach szeroko pojętego interesu publicznego. Działalność samorządów zawodowych posiada w pewnych przypadkach wprost wymiar działalności państwa, z uwagi na fakt, że to ustawodawca zdecydował, że pewien zakres administrowania sprawami związanymi z niektórymi zawodami, z uwagi na ich charakter i znaczenie społeczne, przekaże podmiotom zdecentralizowanym, w skład których wchodzą osoby wykonujące poszczególne zawody. Niezależnie od reprezentowania interesów danej grupy zawodowej samorząd zawodowy – w szczególności wykonując nadzór nad wykonywaniem danego zawodu, w tym zawodu inżyniera budownictwa – wykonuje przeniesione na niego w drodze ustawy zadania i funkcje państwa. Zgodnie z obowiązującą ustawą o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa zadaniem samorządów zawodowych jest m.in. ustalanie zasad etyki zawodowej oraz nadzór nad ich przestrzeganiem, jak też sprawowanie nadzoru nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu przez członków izb.
Wiceminister odczytał także list ministra Andrzeja Adamczyka do uczestników zjazdu. A. Adamczyk przypomniał w liście, że w 2017 r. obchodzono piętnastą rocznicę powołania samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. W zainicjowanej przez samorząd debacie istotne miejsce zajął temat etyki i odpowiedzialności w zawodzie inżyniera. Minister A. Adamczyk ocenił, że podjęcie tej problematyki jest niezwykle istotne.
- Choć w codziennej pracy niewiele jest okazji do głębokiego namysłu nad tym zagadnieniem, to jest to materia kluczowa dla wykonywania zawodu zaufania publicznego. Mając na uwadze konieczność transparentnego działania Izby, związaną z przekazaniem samorządowi zawodowemu części zadań administracji publicznej, należy uznać tę inicjatywę za wyjątkowo wartościową. Podjęcie tej debaty odebrałem jako wyraz dbałości i troski o wzrost zaufania do zawodu inżyniera w życiu publicznym oraz jasny sygnał w kierunku podnoszenia standardów działań członków samorządu zawodowego – napisał A. Adamczyk do uczestników zjazdu.
W liście potwierdził też, że na samorządzie spoczywa nie tylko zadanie odpowiedzialnego włączania młodych inżynierów do swojego grona, ale i sprawowanie pieczy nad właściwym wykonywaniem zawodu w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Dziękował także za zaangażowanie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w prace nad projektem ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach oraz konstruktywne uwagi do projektu ustawy – Kodeks urbanistyczno-budowlany.
Na tegoroczny 16. Krajowy Zjazd Sprawozdawczy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przybyło około dwustu delegatów z 16 izb okręgowych, reprezentujących prawie 116 tysięcy członków samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Na obrady zostali też zaproszeni m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Głównego Urząd Nadzoru Budowlanego, samorządów zawodowych, stowarzyszeń naukowo-technicznych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.06.2017, 18:38 |
Źródło informacji | MIB |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |