Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego z kilkudniową wizytą (21-24 czerwca br.) w Polsce przebywali sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. 22 czerwca z delegacją spotkała się w Krakowie podsekretarz stanu w MSZ Renata Szczęch.
Witając gości wiceminister spraw zagranicznych Renata Szczęch nawiązała do niedawnego wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. – Zasiadając w Radzie Bezpieczeństwa Polska będzie działać na rzecz odpowiedzialnej, a nie instrumentalnej współpracy między Radą Bezpieczeństwa a MTK – powiedziała wiceszefowa MSZ. – Polska wierzy, że sprawiedliwe osądzanie winnych zbrodni jest jednym z warunków pokojowej koegzystencji państw, a temu właśnie celowi służy MTK – dodała. Prezes MTK Silvia de Gurmendi wyraziła z kolei wdzięczność wobec Polski za konsekwentnie udzielane Trybunałowi wsparcie i współpracę przy realizacji jego misji.
W spotkaniu wzięli również udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak, akademicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciele władz miasta Krakowa.
Celem kilkudniowej wizyty sędziów w Krakowie była narada sędziowska we własnym gronie (tzw. judicial retreat) oraz zwiedzenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, jako miejsca dokonania najcięższych zbrodni w świetle międzynarodowego prawa karnego.
Pierwsza w historii wizyta w Polsce trybunału w pełnym składzie jest wyrazem uznania dla pozycji Polski jako państwa promującego międzynarodową sprawiedliwość karną. Jednocześnie, w kontekście wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, wizyta sędziów posłużyć ma budowie lepszej współpracy haskiego Trybunału z Radą Bezpieczeństwa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.06.2017, 23:02 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |