Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: zarzuty wobec byłego przewodniczącego i byłego skarbnika KOD (komunikat)

28.06.2017, 13:00aktualizacja: 28.06.2017, 13:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy przedstawiła dziś (28 czerwca 2017 roku) zarzuty byłemu przewodniczącemu Komitetu Obrony Demokracji Mateuszowi K. i byłemu skarbnikowi stowarzyszenia KOD Piotrowi C. dotyczące poświadczenia nieprawdy w fakturach, przywłaszczenia 121 000 złotych i próby przywłaszczenia kolejnych 15 000 złotych.

Śledztwo w tej sprawie prokuratura wszczęła 15 lutego 2017 roku na podstawie doniesień złożonych m.in. przez ówczesnego skarbnika KOD Piotra C.

Szczegóły zarzutów

Obu podejrzanym zarzuca się, że działając wspólnie i w porozumieniu, od 10 marca do 15 listopada 2016 roku poświadczyli nieprawdę w 9 fakturach wystawionych przez firmę Mateusza K. MKM Studio sp. z o.o. na rzecz Komitetu Społecznego KOD (6 faktur) i Stowarzyszenia KOD (3 faktury). Faktury obejmowały koszty usług informatycznych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane.

Obaj podejrzani przywłaszczyli z tego tytułu 121 000 złotych. Usiłowali także przywłaszczyć na szkodę Stowarzyszenia KOD pieniądze w kwocie 15 000 złotych za rzekome wykonanie podobnych usług, jednak wypłaty zostały zablokowane przez członków zarządu KOD.

Mechanizm przestępstwa

Z ustaleń śledztwa wynika, że wypłat na rzecz firmy Mateusza K. dokonywał ówczesny skarbnik KOD Piotr C. ze środków zebranych podczas publicznej zbiórki pieniędzy pod nazwą „Dla demokracji”. W przypadku faktur wystawionych na rzecz Komitetu Społecznego KOD odbywało się to niezgodnie z celami zbiórki wskazanymi przez Komitet w zgłoszeniu zbiórki publicznej.

Wypłaty były ponadto sprzeczne ze Statutem Stowarzyszenia KOD, zgodnie z którym do zaciągania zobowiązań na kwotę powyżej 10 000 zł jest konieczna uchwała Zarządu, a taka nie została podjęta. W myśl Statutu zabroniony jest też zakup towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie bądź pracownicy Stowarzyszenia i jego organów oraz bliskie im osoby, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

Zgromadzone dowody

Podstawą przedstawienia zarzutów wobec Mateusza K. i Piotra C. jest zebrany w trakcie kilkumiesięcznego śledztwa bogaty materiał dowodowy. Obejmuje m.in.:

- zeznania członków organów statutowych Stowarzyszenia KOD, którzy wskazali, że kwestia wypłacania pieniędzy Mateuszowi K. była omawiane na posiedzeniu Zarządu, ale nie podjęto w tym zakresie żadnej uchwały;

- zeznania osób, które faktycznie wykonywały usługi informatyczne opisane w fakturach, a który wskazywały, że co najmniej od kwietnia 2016 roku nie mógł ich wykonać Mateusz K., ponieważ nie miał dostępu do serwera i elektronicznej poczty Komitetu;

- raport Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia KOD za okres od 6 stycznia do 22 maja 2017 roku, z którego wynika, że pieniądze wypłacono bezpodstawnie i ze złamaniem procedur Stowarzyszenia; ponadto Zarząd Stowarzyszenia nie mógł skutecznie zobowiązać Komitetu Społecznego do wypłacania jakichkolwiek pieniędzy dla Mateusza K.;

- inne dokumenty uzyskane od organów statutowych stowarzyszenia KOD (Zarządu i Komisji Rewizyjnej).

Przestępstwo zarzucane obu podejrzanym jest określone w przepisach art. 271 § 1 i 3 k.k. i art. 284 § 2 k.k. Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/ wkt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.06.2017, 13:00
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ