Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
Ponad 1,4 tys. praktykantów chce przyjąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach współpracy z Państwowymi Wyższymi Szkołami Zawodowymi. List intencyjny w sprawie programu praktyk zawodowych podpisali minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS oraz prof. Witold Stankowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.
Celem zawartego porozumienia jest poszerzenie świadomości młodych ludzi w zakresie finansów publicznych, funkcjonowania administracji publicznej oraz systemu ubezpieczeń społecznych, a tym samym rozwój kompetencji studentów. Dodatkowo w całym projekcie praktyk zawodowych ważne jest również zwiększenie elastyczności uczelni w zakresie tworzenia programów kształcenia oraz współpraca między pracodawcami, którymi w tym przypadku są instytucje publiczne. Najbardziej namacalnym dowodem podejmowanej współpracy ma być program praktyk studenckich w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z zebranymi w placówkach ZUS szacunkami, na dziś Zakład deklaruje przyjęcie na praktyki 1426 studentów z różnych Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w całym kraju.
- Jakość szkolnictwa wyższego będzie zależała od tego w jaki sposób uda się je sprząc z potrzebami gospodarki. Program praktyk, który jest finansowany z Funduszy Europejskich z jednej strony pozwoli studentom w zdobyciu doświadczenia, ale także będzie wsparciem w codziennej pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chciałbym zwrócić uwagę, że program ten może stać się przykładem, jak przełamywanie tzw. Polski resortowej w praktyczny sposób ułatwia realizację bardzo ważnych celów, jakimi są coraz lepsza obsługa klientów ZUS, a także nastawienie uczelni na współpracę z rynkiem –podsumował wicepremier Mateusz Morawiecki.
– Zarówno studenci, jak i decydenci akademiccy zdają sobie sprawę, że kształcenie praktyczne ma przed sobą kolosalną przyszłość. Współpraca na tym polu możliwa jest nie tylko na linii PWSZ – lokalni przedsiębiorcy, ale również na linii PWSZ – instytucje publiczne. To te ostatnie powinny dawać impuls do współdziałania – tak, jak to się dzieje dzisiaj. Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe to rozsadnik lokalnych elit. Dzięki większej elastyczności i otwartości na otoczenie społeczno-gospodarcze mogą spełniać tę rolę jeszcze lepiej – mówił przy okazji podpisania listu intencyjnego wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
- Ze swojej strony zapewniamy młodym ludziom możliwość zbudowania unikalnych, na rynku pracy, kompetencji w zakresie ubezpieczeń społecznych, a dodatkowo zdobycie doświadczenia w pracy w administracji publicznej. Zważywszy na fakt, że dziś administracja publiczna przechodzi ciągły proces profesjonalizacji i elektronizacji swoich usług, praca tu jest dużym wyzwaniem. Liczę, że duże grono studentów, którzy podejmą u nas praktyki w przyszłości zechce podjąć pełnoetatowe zatrudnienie –stwierdziła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Praktyki zawodowe, trwają pół roku, a każdy z uczestniczących w nich studentów otrzymuje wynagrodzenie. Pierwszych praktykantów Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmie już we wrześniu tego roku. Projekt potrwa zaś do stycznia 2019 r.
Projekt „Program Praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” realizowany jest z Programu Wiedza Edukacja Rozwój przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest wypracowanie nowego modelu rozszerzonych do 6-miesięcy praktyk studenckich i udział 7 tys. studentów uczelni zawodowych w takich praktykach. Wartość całego projektu to 136 mln zł. Nabór wniosków prowadzony jest od marca 2016 r. do września 2018 r. Dotychczas wsparcie otrzymały 32 szkoły wyższe, w tym 25 Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.07.2017, 16:56 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |