Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wizyta wiceministra M. Magierowskiego w Chinach (komunikat)

12.07.2017, 16:14aktualizacja: 12.07.2017, 16:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

_MZS informuje:

Polska postrzega format 16+1 jako ważną platformę kontaktów między Europą a Chinami. Jesteśmy zaangażowani w inicjatywę 16+1 i gotowi do dalszego wspierania rozwoju tej płaszczyzny współpracy i dialogu między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami?– podkreślił wiceminister Marak Magierowski podczas wystąpienia na IX spotkaniu Narodowych Koordynatorów 16+1 w Pekinie.

Udział w IX spotkaniu Narodowych Koordynatorów formatu Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny (16+1) był głównym punktem wizyty wiceministra Magierowskiego w Pekinie. Podczas spotkania omówiono bieżące wydarzenia w ramach formatu, a także przygotowania do tegorocznego szczytu premierów, który odbędzie się jesienią na Węgrzech. Podczas dyskusji wiceszef polskiego MSZ przedstawił propozycje zwiększenia efektywności funkcjonowania formatu 16+1, odniósł się do obszarów współpracy sektorowej, a także poinformował o planowanych na ten rok przez Polskę przedsięwzięciach w ramach 16+1, w tym II spotkaniu ministrów transportu.

Podczas wizyty w Pekinie wiceminister Magierowski rozmawiał także z odpowiadającym za politykę europejską wiceministrem spraw zagranicznych Wang Chao. Spotkanie poświęcone było przeglądowi stosunków polsko-chińskich oraz planom naszych państw na najbliższą przyszłość. Wiceminister Magierowski podkreślił gotowość Polski do współpracy z Chinami nie tylko w sprawach dwustronnych, ale również w poszukiwaniu odpowiedzi na istotne wyzwania stojące przed społecznością międzynarodową, takie jak pokój i stabilność w Europie i Azji, w tym na Ukrainie, w Afganistanie i na Półwyspie Koreańskim. Będzie to miało szczególne znaczenie po objęciu przez Polskę 1 stycznia 2018 r. niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wiceminister Wang Chao podkreślił, że stosunki polsko-chińskie cechuje nie tylko bardzo dobra atmosfera polityczna, budowana regularnymi kontaktami na najwyższym szczeblu, ale również dojrzałość i wszechstronność. Zadeklarował gotowość Chin do współpracy z Polską na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, wysoko oceniając aktywność naszego kraju na arenie międzynarodowej, w tym w rozwijaniu relacji między Unią Europejską a Chinami. Wiceministrowie uzgodnili, że w nieodległym terminie odbędą kolejną rundę polsko-chińskiego dialogu strategicznego, a także będą wspólnie działać na rzecz rozwijania uzgodnionych mechanizmów dwustronnych, takich jak regularne spotkania premierów obu państw czy Polsko-Chiński Komitet Międzyrządowy.

Ważnymi punktami wizyty wiceministra Magierowskiego były również rozmowa z ambasadorem Unii Europejskiej w Chińskiej Republice Ludowej i Mongolii Hansem Dietmarem Schweisgutem, seria konsultacji z przedstawicielami najważniejszych pekińskich think-tanków i ośrodków analitycznych, m.in. Chińskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (CIIS), Chińskiej Akademii Współczesnych Stosunków Międzynarodowych (CICIR), Chińskiego Centrum Międzynarodowej Wymiany Gospodarczej (CCIEE), a także spotkanie z korespondentami zagranicznych mediów w Chinach.

Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny (16+1) jest formatem współpracy zapoczątkowanym w 2012 r. na szczycie w Warszawie. Ugrupowanie zrzesza jedenaście państw członkowskich Unii Europejskiej (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry), pięć państw bałkańskich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia) oraz Chiny. Najważniejszymi punktami w ramach inicjatywy 16+1 są doroczne szczyty z udziałem premierów. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w 2016 r. w Rydze. Najbliższy, VI szczyt z udziałem szefów rządów państw biorących udział w konsultacjach wielostronnych odbędzie się jesienią br. na Węgrzech.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.07.2017, 16:14
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ