Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MR informuje:
Ministerstwo Rozwoju oraz organizacje samorządu gospodarczego – Pracodawcy RP i Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) - będą współdziałać na rzecz uzyskania praw do organizacji przez Polskę wystawy międzynarodowej EXPO 2022 w Łodzi. Listy intencyjne w tej sprawie podpisano 13 i 14 lipca 2017 r. Podpisy złożyli wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski oraz wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kłoczko.
Strony listu zgadzają się, że organizacja tak dużego wydarzenia w Polsce będzie miała pozytywny wpływ na gospodarczy i społeczny rozwój kraju. Będzie doskonałą okazją do promocji i budowania pozycji polskich przedsiębiorstw i produktów zarówno na rynku wewnętrznym, jak i za granicą. Przyczyni się również do wzmocnienia pozycji Polski jako lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
W ramach współpracy, szczególnie ważne będzie wspieranie przez Pracodawców RP i KIG idei organizacji EXPO w Łodzi na forum światowym – wśród narodowych organizacji przedsiębiorców i izb handlowych oraz stowarzyszeń tych organizacji. W wielu krajach członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), organizacje samorządu gospodarczego mają wpływ na decyzję rządu o poparciu konkretnego kandydata do organizacji wystawy.
Wystawy EXPO przykuwają na kilka miesięcy uwagę społeczności międzynarodowej, nie tylko odwiedzających, ale także czołowych polityków, gremiów naukowych, przedsiębiorców. Uczestnicy EXPO – państwa, miasta, regiony, korporacje – na kilka miesięcy pozostają w kręgu zainteresowania mediów całego świata. EXPO jest zatem doskonałą okazją do zaprezentowania się na arenie międzynarodowej, promowania własnych dokonań, produktów czy rozwiązań.
Polska i Miasto Łódź ubiegają się o organizację międzynarodowej wystawy EXPO w 2022 r. Wystawa będzie poświęcona odnowie miejskiej i związanym z nią uniwersalnym wyzwaniom, z którymi muszą się zmierzyć miasta na całym świecie. Zaproponowany temat wystawy to „City Re:Invented”. Ma się ona odbyć w terminie od 15 czerwca do 15 września 2022 r. Łódź proponuje powrót do korzeni i tradycji światowych wystaw poprzez zorganizowane EXPO w samym sercu miasta, w rejonie Nowego Centrum Łodzi i nowego dworca Łódź Fabryczna.
Głosowanie nad wyborem organizatora wystawy odbędzie się w połowie listopada 2017 r. w trakcie Zgromadzenia Ogólnego BIE w Paryżu. Kontrkandydatami Polski i Łodzi są: USA/Minneapolis oraz Argentyna/Buenos Aires. Administracja rządowa i władze Łodzi prowadzą intensywne działania mające na celu uzyskanie głosów państw-członków BIE. Odbywają się liczne spotkania i wizyty bilateralne. Polska i Łódź promowane są również w trakcie wydarzeń o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym, w tym w trakcie wystawy EXPO Astana 2017.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kka/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.07.2017, 17:49 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |