Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W nawiązaniu do publikacji portalu wPolityce.pl z 27 lipca br. na temat Fundacji Otwarty Dialog (https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/350819-ks-isakowicz-zaleski-wreszcie-biora-sie-za-fundacje-otwarty-dialog-szkoda-jednak-ze-witold-waszczykowski-to-wszystko-tolerowal) pragnę wyjaśnić, co następuje.
Przede wszystkim Minister Spraw Zagranicznych nie jest organem założycielskim ani fundatorem „The Open Dialog Foundation”. MSZ nie ma też prawa w jakikolwiek sposób wpływać na wybór władz fundacji.
Zgodnie z obowiązującym prawem, w akcie założycielskim kierowanym do sądu rejestrowego, fundator może wskazać każdego Ministra jako właściwego do nadzoru nad fundacją. Zwracam uwagę, że wskazany w ten sposób do pełnienia funkcji nadzorczych Minister nie ma na taką decyzję żadnego wpływu. Tak niestety stanowi peerelowska ustawa uchwalona w 1984 roku tuż po zniesieniu stanu wojennego.
Zakres nadzoru Ministra nad fundacjami określają art. 12-14 ustawy z 6 kwietnia 1984 roku. Zakres ten ogranicza się wyłącznie do składania wniosku do sądu celem zbadania działania fundacji zgodnie z przepisami prawa lub statutem (art. 12), zaskarżania uchwał do sądu (art. 13). Natomiast w sytuacji, gdyby działania zarządu fundacji w istotny sposób naruszały przepisy prawa lub postanowienia statutu, organ nadzoru może żądać usunięcia uchybień albo zmiany zarządu fundacji (art. 14).
Oczywiste jest, że zaskarżenie uchwały fundacji staje się możliwe dopiero po zapoznaniu się organu nadzoru z takim dokumentem. Tymczasem uchwały zazwyczaj wpływają do organu nadzoru przy okazji składania kolejnego rocznego sprawozdania, co następuje rok po zakończeniu okresu sprawozdawczego. Oznacza to, że na złożenie sprawozdania za rok 2016 fundacja ma czas do 31 grudnia 2017 r.
Pragnę również zwrócić uwagę, iż aktualnie Minister Spraw Zagranicznych sprawuje nadzór nad 391 fundacjami, a jedynym trybem nadzoru są wskazane wyżej artykuły ustawy o fundacjach. Takiego instrumentu nie daje niestety uchwalona w 2011 roku ustawa o kontroli w administracji rządowej.
Jednocześnie podkreślam, że w przedmiotowej sprawie, respektując zakres przysługujący organowi nadzoru wskazany w ustawie o fundacjach, Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło już stosowne kroki wobec Fundacji. W piśmie skierowanym do prezes zarządu Fundacji „The Open Dialog Foundation” Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się o niezwłoczne przesłanie wszystkich uchwał zarządu fundacji przyjętych w latach 2013-2017 do dnia otrzymania pisma resortu. Ponadto MSZ zwróciło się o wyjaśnienie, dlaczego na oficjalnym profilu fundacji na Facebook umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań, takich jak zachęcanie do niewywiązywania się z obowiązku uiszczania podatków.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podejmie dalsze zgodne z prawem działania zmierzające do respektowania polskiego prawa.
Katarzyna Sobiecka
Zastępca Dyrektora
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.07.2017, 12:32 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |