Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MŚ informuje:
27 lipca 2017 została zawarta umowa na dofinansowanie przedsięwzięcia pn. "System dostarczania i wymiany informacji w celu strategicznego wspierania wdrażania polityki klimatyczno-energetycznej", której beneficjentem jest Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy. Uroczystość odbyła się z udziałem Pawła Sałka, wiceministra środowiska, pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej.
Na mocy umowy w Instytucie Ochrony Środowiska zostanie utworzone CAKE-Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych. CAKE będzie badała szczegółowy wpływ realizacji polityki klimatyczno-energetycznej na różne sektory polskiej gospodarki.
Przedsięwzięcie Instytutu zostało ocenione w naborze 2016 Komisji Europejskiej jako jedno z najlepszych w całej Unii Europejskiej. Projekt zakłada nie tylko utworzenie CAKE, ale także opracowanie kompleksowych raportów z przeprowadzonej analizy wpływu polityki klimatyczno-energetycznej na m.in. polskie rolnictwo, transport oraz energetykę, a także system szkoleń dla kilku tysięcy urzędników administracji państwowej.
- Kompleksowe opracowania Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych posłużą jako podstawa merytoryczna dla administracji przy określaniu krajowych strategii i planów działania. Działania w ramach projektu przyczyniają się do lepszego zarządzania w zakresie polityki klimatycznej, w tym rozwoju jej narzędzi oraz ich wdrażania - powiedział Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.
- To bardzo ważne przedsięwzięcie, które będzie miało istotny i korzystny wpływ na polską gospodarkę – stwierdziła Grażyna Hadjiraftis, kierownik Wydziału ds. Programu LIFE, która z ramienia NFOŚiGW zajmuje się wsparciem dla polskich podmiotów ubiegających się o środki w ramach wspomnianego programu.
- Celem projektu jest budowa kompleksowego systemu tworzenia oraz wymiany informacji i wiedzy, wspomagającego opracowywanie analiz wpływu różnych rozwiązań w zakresie polityki klimatyczno-energetycznej. Taki system i powstałe analizy posłużą do wsparcia procesu redukcji emisji gazów cieplarnianych i transformacji polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnej - powiedział dr inż. Krystian Szczepański dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
Na umowie swoje podpisy złożyli ze strony NFOŚiGW – prezes zarządu dr inż. Kazimierz Kujda, natomiast ze strony IOŚ-PIB dyrektor Instytutu – dr inż. Krystian Szczepański. Uroczystość zawarcia umowy odbywała się w obecności wiceministra środowiska, pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej Pawła Sałka. Instytut reprezentowany był również przez zastępcę dyrektora ds. zarządzania emisjami, kierownika Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) Pawła Mzyka.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.07.2017, 15:10 |
Źródło informacji | MŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |