Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: odważny mieszkaniec Jarosławia dostał gratulacje od ministra Mariusza Błaszczaka (komunikat)

30.07.2017, 11:10aktualizacja: 30.07.2017, 11:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

- Wierzę, że Pański przykład to jasny sygnał dla oszustów, ze nie mogą liczyć na łatwowierność Polaków – napisał szef MSWiA Mariusz Błaszczak w liście do starszego mieszkańca Jarosławia, który nie dał się nabrać fałszywemu policjantowi.

Ze starszym panem skontaktował się człowiek podający się za policjanta. Jego sposób działania był typowy – oszust powiedział rozmówcy, ze jego córka spowodowała wypadek. Za pozytywne „załatwienie sprawy” zażądał 31 tys. zł. Na szczęście niedoszła ofiara od razu zorientowała się w oszustwie. Jarosławianin zgodził się na przekazanie pieniędzy, po czym od razu zadzwonił pod policyjny numer alarmowy. 21-latek został zatrzymamy, kiedy próbował odebrać gotówkę. Usłyszał już zarzut usiłowania wyłudzenia pieniędzy.

- Dzięki Pana prawidłowej reakcji, przeciwko przestępcy toczy się już postepowanie karne i głęboko wierzę, że nie uniknie on zasłużonej kary. Jestem pod wrażeniem Pańskiego zachowania i czujności – napisał minister Błaszczak w liście.

Wyróżniony mieszkaniec Jarosławia odebrał list ministra z rąk Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu i funkcjonariuszy, którzy brali udział w zatrzymaniu oszusta. Jest on już drugą osobą wyróżnioną w ten sposób przez szefa MSWiA.

Mimo, że wiedza o oszustwach metodami „na policjanta” lub „na wnuczka” rośnie, przestępcy również rozszerzają swój repertuar. Nierzadko podający się za policjanta oszust sam każe ofierze zadzwonić pod numer 112, aby potwierdzić jego historię. Każe to jednak zrobić bez rozłączania się. Telefon odbiera wspólnik, który utwierdza ofiarę w przekonaniu, że ta faktycznie rozmawia z funkcjonariuszami. Pamiętajmy, że aby zadzwonić pod numer 112, najpierw trzeba zakończyć poprzednią rozmowę. Jeśli „funkcjonariusz” nalega abyśmy się nie rozłączali, powinniśmy być czujni.

Warto też pamiętać, że nie należy próbować samemu ująć oszusta. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej wezwać prawdziwych policjantów, którzy zatrzymają fałszywego „kolegę”.

MSWiA i Policja cały czas rozpowszechniają wiedzę o zagrożeniu oszustwami. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji skorzystajmy z murów alarmowych 112 lub 997. Porady może nam udzielić tez dzielnicowy – można go łatwo odnaleźć dzięki aplikacji „Moja Komenda”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.07.2017, 11:10
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ