Newsletter

MŚ ws. wniosku EUTS (komunikat)

31.07.2017, 14:22aktualizacja: 31.07.2017, 14:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

21 lipca Ministerstwo Środowiska otrzymało wniosek o zastosowanie środka wstrzymującego działania ochronne w Puszczy Białowieskiej, na który odpowiedź Ministerstwo Środowiska ma czas do 4 sierpnia 2017 roku. Natomiast 28 lipca 2017 roku, w późnych godzinach wieczornych, dzięki uprzejmości Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z dużym zdziwieniem i zaskoczeniem Ministerstwo Środowiska otrzymało postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE o wstrzymaniu działań mogących negatywnie wpływać na stan siedlisk i gatunków w gospodarczej części Puszczy Białowieskiej, wchodzącej w skład obszaru Natura 2000.

Ministerstwo Środowiska serdecznie dziękuje za przekazanie tego postanowienia, a tym samym za możliwość zapoznania się z jego treścią. Jednocześnie Ministerstwo Środowiska wyraża głębokie zaniepokojenie faktem, że dokument Trybunał Sprawiedliwości UE, odnoszący się wprost do działań resortu w Puszczy Białowieskiej – zanim trafił do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Środowiska, wcześniej został udostępniony wybranym mediom, takim jak „Gazeta Wyborcza” i TVN.

Odnosząc się do treści postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, Ministerstwo Środowiska oświadcza, iż korzystając z najlepszej wiedzy naukowej, prowadzi na terenie gospodarczej części Puszczy Białowieskiej, objętej obszarem Natura 2000, jedynie niezbędne działania, zmierzające do ochrony siedlisk i gatunków tego obszaru, co odbywa się z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego.

Konieczność podjęcia wspomnianych działań wynika z zaistniałych, bardzo poważnych strat w siedliskach i gatunkach na terenie gospodarczej część Puszczy Białowieskiej objętej obszarem Natura 2000, o których już wielokrotnie informowaliśmy Komisję Europejską. W celu naprawienia sytuacji, Ministerstwo Środowiska wspólnie z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych, przy udziale kilkuset specjalistów, prowadzi bardzo kosztowne badania pozwalające na ocenę i wycenę strat w wymienionych powyżej siedliskach i gatunkach. Te dotkliwe straty zostały spowodowane licznymi błędami naszych poprzedników i zaniechaniem od roku 2011 prowadzenia ochrony tych siedlisk i gatunków oraz stwarzaniem równocześnie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu publicznemu. Badania te pozwolą również na rozpoznanie decyzji i identyfikację podejmujących je osób w celu pociągnięcia ich do prawnej odpowiedzialności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.07.2017, 14:22
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ