Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: członkowie grupy przestępczej, którzy organizowali nielegalną migrację Wietnamczyków do Polski, na ławie oskarżonych (komunikat)

01.08.2017, 10:58aktualizacja: 01.08.2017, 10:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 9 osobom. Brały one udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która - wbrew obowiązującym przepisom - wielokrotnie organizowała przekraczanie granicy Polski nielegalnym migrantom.

Co zarzucono oskarżonym

W stosunku do dwóch osób – obywatela Polski i obywatela Rosji narodowości czeczeńskiej - zostały przedstawione zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz organizowania nielegalnej migracji dla obywateli Wietnamu. Wobec pozostałych sześciu osób – dwóch obywateli Polski, dwóch obywateli Wietnamu i dwóch obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej – zostały przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowania nielegalnej migracji dla obywateli Wietnamu. Jednej osobie – obywatelce Polski – zarzucono zorganizowanie nielegalnej migracji dla obywateli Wietnamu.

Oskarżonym zarzucono popełnienie szeregu przestępstw z art. 258 par. 1 i par. 3 kodeksu karnego oraz z art. 264 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego.

Jak przemycano migrantów

Okres działania grupy przestępczej objął lata 2012 – 2016. Działalność przestępcza była prowadzona na terytorium Polski, jak również Litwy, Łotwy i Rosji. Głównie grupa działała na terenie Warszawy oraz podwarszawskich miejscowości. Oskarżeni zamieszkiwali w Warszawie i jej okolicach oraz w Łodzi i Kaliszu.

Łącznie zorganizowano nielegalne przekroczenie granicy państwowej z terenu Litwy i Łotwy do Polski za pomocą środków transportu drogowego dla kilkudziesięciu obywateli Wietnamu. Migracja przebiegała drogą lotniczą na linii Wietnam - Moskwa, tzw. „zieloną granicą” na linii Łotwa - Litwa, następnie samochodami do Polski. Jednorazowy koszt obejmujący zorganizowanie nielegalnej migracji dla jednego obywatela Wietnamu wynosił 15 tysięcy dolarów amerykańskich.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że od 10 grudnia 2012 roku do 8 września 2016 roku w ramach działalności przestępczej zorganizowano kilkanaście „przerzutów” nielegalnych migrantów – obywateli Wietnamu z terenu Litwy i Łotwy na terytorium Polski. Migranci w pierwszej kolejności transportowani byli drogą lotniczą do Moskwy, a dalej przekraczając „zieloną granicę”, najczęściej wybierając teren zalesiony i trudno dostępny, przeprowadzani byli przez rosyjskojęzycznych przewodników narodowości czeczeńskiej, na terytorium Łotwy lub Litwy. Stąd byli odbierani przez kierowców i przewożeni samochodami osobowymi w kierunku Warszawy. W zależności od wybranego miejsca docelowego migrantów, w dalszej kolejności niektórym organizowano przewóz na terytorium m.in. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz innych krajów Europy Zachodniej.

Czym zajmowali się członkowie grupy

Rolą jednego z oskarżonych o kierowanie grupą było wyszukiwanie osób, które w charakterze kierowców miały za zadanie przewozić nielegalnych migrantów z terytorium Litwy oraz Łotwy, koordynacja przejazdu kierowców, rozliczeń finansowych oraz przekazywanie kontaktów telefonicznych.

Pozostali kierownicy grupy pełnili role organizatorów i koordynatorów przerzutów nielegalnych migrantów. W tym celu utrzymywali oni kontakty z pozostałymi członkami grupy, w tym obywatelami Wietnamu przebywającymi na terenie Warszawy oraz obywatelami Rosji. Uczestniczyli oni również w rozliczeniach finansowych.

Istotną rolę pełnili oskarżeni obywatele Wietnamu, którzy przyjmowali na terytorium Polski migrantów z Wietnamu, zapewniali im zakwaterowanie i wyżywienie, a następne podejmowali działania zmierzające do zapewnienia im dalszego transportu do Niemiec, Francji, Szwecji, Holandii i Finlandii.

Pozostali oskarżeni członkowie grupy – obywatele Polski - pełnili role kierowców. Ich zadaniem było przebycie trasy z Polski do Litwy lub Łotwy, odbiór migrantów z wyznaczonego miejsca, a następnie powrót do miejsca docelowego.

Inni członkowie grupy – obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej - zajmowali się organizowaniem przerzutów nielegalnych migrantów – obywateli Wietnamu. Utrzymywali oni stały kontakt z innymi uczestnikami grupy przestępczej, osobiście informowali inne osoby o terminie planowanych przerzutów migrantów, nadzorowali i koordynowali czynności związane z odbiorem obywateli Wietnamu oraz uczestniczyli w rozliczeniach finansowych.

Oskarżeni przebywają w areszcie

Wobec ośmiu oskarżonych stosowne są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec jednej oskarżonej stosowany jest dozór Policji, poręczenie majątkowe w kwocie 20 tysięcy złotych i zakaz opuszczania kraju.

W toku śledztwa dokonano także zabezpieczenia majątkowego poprzez zatrzymanie pieniędzy.

Podstawą prowadzenia postępowania były materiały o charakterze niejawnym. W sprawie została przeprowadzona operacja specjalna Straży Granicznej.

Śledztwo było prowadzone przez Wydział Operacyjno-Śledczy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.08.2017, 10:58
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ