Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 9 osobom. Brały one udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która - wbrew obowiązującym przepisom - wielokrotnie organizowała przekraczanie granicy Polski nielegalnym migrantom.
Co zarzucono oskarżonym
W stosunku do dwóch osób – obywatela Polski i obywatela Rosji narodowości czeczeńskiej - zostały przedstawione zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz organizowania nielegalnej migracji dla obywateli Wietnamu. Wobec pozostałych sześciu osób – dwóch obywateli Polski, dwóch obywateli Wietnamu i dwóch obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej – zostały przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowania nielegalnej migracji dla obywateli Wietnamu. Jednej osobie – obywatelce Polski – zarzucono zorganizowanie nielegalnej migracji dla obywateli Wietnamu.
Oskarżonym zarzucono popełnienie szeregu przestępstw z art. 258 par. 1 i par. 3 kodeksu karnego oraz z art. 264 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego.
Jak przemycano migrantów
Okres działania grupy przestępczej objął lata 2012 – 2016. Działalność przestępcza była prowadzona na terytorium Polski, jak również Litwy, Łotwy i Rosji. Głównie grupa działała na terenie Warszawy oraz podwarszawskich miejscowości. Oskarżeni zamieszkiwali w Warszawie i jej okolicach oraz w Łodzi i Kaliszu.
Łącznie zorganizowano nielegalne przekroczenie granicy państwowej z terenu Litwy i Łotwy do Polski za pomocą środków transportu drogowego dla kilkudziesięciu obywateli Wietnamu. Migracja przebiegała drogą lotniczą na linii Wietnam - Moskwa, tzw. „zieloną granicą” na linii Łotwa - Litwa, następnie samochodami do Polski. Jednorazowy koszt obejmujący zorganizowanie nielegalnej migracji dla jednego obywatela Wietnamu wynosił 15 tysięcy dolarów amerykańskich.
W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że od 10 grudnia 2012 roku do 8 września 2016 roku w ramach działalności przestępczej zorganizowano kilkanaście „przerzutów” nielegalnych migrantów – obywateli Wietnamu z terenu Litwy i Łotwy na terytorium Polski. Migranci w pierwszej kolejności transportowani byli drogą lotniczą do Moskwy, a dalej przekraczając „zieloną granicę”, najczęściej wybierając teren zalesiony i trudno dostępny, przeprowadzani byli przez rosyjskojęzycznych przewodników narodowości czeczeńskiej, na terytorium Łotwy lub Litwy. Stąd byli odbierani przez kierowców i przewożeni samochodami osobowymi w kierunku Warszawy. W zależności od wybranego miejsca docelowego migrantów, w dalszej kolejności niektórym organizowano przewóz na terytorium m.in. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz innych krajów Europy Zachodniej.
Czym zajmowali się członkowie grupy
Rolą jednego z oskarżonych o kierowanie grupą było wyszukiwanie osób, które w charakterze kierowców miały za zadanie przewozić nielegalnych migrantów z terytorium Litwy oraz Łotwy, koordynacja przejazdu kierowców, rozliczeń finansowych oraz przekazywanie kontaktów telefonicznych.
Pozostali kierownicy grupy pełnili role organizatorów i koordynatorów przerzutów nielegalnych migrantów. W tym celu utrzymywali oni kontakty z pozostałymi członkami grupy, w tym obywatelami Wietnamu przebywającymi na terenie Warszawy oraz obywatelami Rosji. Uczestniczyli oni również w rozliczeniach finansowych.
Istotną rolę pełnili oskarżeni obywatele Wietnamu, którzy przyjmowali na terytorium Polski migrantów z Wietnamu, zapewniali im zakwaterowanie i wyżywienie, a następne podejmowali działania zmierzające do zapewnienia im dalszego transportu do Niemiec, Francji, Szwecji, Holandii i Finlandii.
Pozostali oskarżeni członkowie grupy – obywatele Polski - pełnili role kierowców. Ich zadaniem było przebycie trasy z Polski do Litwy lub Łotwy, odbiór migrantów z wyznaczonego miejsca, a następnie powrót do miejsca docelowego.
Inni członkowie grupy – obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej - zajmowali się organizowaniem przerzutów nielegalnych migrantów – obywateli Wietnamu. Utrzymywali oni stały kontakt z innymi uczestnikami grupy przestępczej, osobiście informowali inne osoby o terminie planowanych przerzutów migrantów, nadzorowali i koordynowali czynności związane z odbiorem obywateli Wietnamu oraz uczestniczyli w rozliczeniach finansowych.
Oskarżeni przebywają w areszcie
Wobec ośmiu oskarżonych stosowne są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec jednej oskarżonej stosowany jest dozór Policji, poręczenie majątkowe w kwocie 20 tysięcy złotych i zakaz opuszczania kraju.
W toku śledztwa dokonano także zabezpieczenia majątkowego poprzez zatrzymanie pieniędzy.
Podstawą prowadzenia postępowania były materiały o charakterze niejawnym. W sprawie została przeprowadzona operacja specjalna Straży Granicznej.
Śledztwo było prowadzone przez Wydział Operacyjno-Śledczy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.08.2017, 10:58 |
Źródło informacji | Prokuratura Krajowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |