Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Według raportu ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO (2013) całkowita strata części jadalnych produktów na świecie wynosi 1,3 mld ton rocznie. W Unii Europejskiej marnuje się rocznie 88 mln ton żywności, w Polsce ok. 9 mln ton.
W duchu świadomej ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, a przy tym ograniczając marnotrawienie jedzenia i nadzorując, aby tylko pewne artykuły spożywcze trafiały na stół biednych i potrzebujących miasto Wiedeń działa we współpracy z Wiener Tafel. Na miejskich targach zawsze pozostają niesprzedane środki spożywcze, warzywa, owoce, a czasem produkty mleczne, które nie nadają się już do dalszej sprzedaży, mimo że termin przydatności do spożycia jeszcze nie minął.
59. Wydział Wiedeńskiego Magistratu nadzorujący miejskie targowiska współpracuje od 2011 r. z Wiener Tafel i prowadzi zbiórkę artykułów spożywczych na trzech placach targowych w austriackiej stolicy: Naschmarkt, Brunnenmarkt i okazjonalnie Großmarkt Wien. Wolontariusze codziennie odwiedzają targi i zbierają tam artykuły spożywcze, które pomimo że nadają się do spożycia, nie zostały sprzedane.
Ze względu na sezonowość trudno określić, ile kilogramów dziennie zostaje pozyskane w ten sposób. W 2016 r. na ww. targach zebrano łącznie 41 ton jedzenia. Artykuły są następnie dostarczane do centralnego magazynu, a stąd rozdzielane do 117 różnych instytucji socjalnych jak np. schronisk dla bezdomnych, domów samotnej matki, organizacji pomagających osobom z uzależnieniami, ośrodków dla uchodźców itp. W Wiedniu z tej formy pomocy korzysta 19 000 osób.
W połowie czerwca br. otwarto w Wiedniu tzw. Tafel Haus, centralny magazyn o powierzchni 200 m2, wyposażony m.in. w chłodnie i kuchnię. Przy jego wykorzystaniu można w kolejnych trzech latach podwoić ilość codzienne ratowanych przed zmarnowaniem środków spożywczych, a przy tym pomóc nawet 24 000 osobom potrzebującym.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.09.2017, 12:05 |
Źródło informacji | Eurocomm-PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
30 lat realnej pomocy: jubileusz Ogólnopolskiego Pogotowia dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Niebieska Linia” PAP
Ponad 394 tys. rozmów telefonicznych, 28 tys. odpowiedzi e-mailowych, 8 tys. interwencji - to bezcenny dorobek trzech dekad funkcjonowania Ogólnopolskiego Pogotowia „Niebieska Linia”, działającego na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU). Jubileusz zbiega się w czasie z 20-leciem obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.- 04.07.2025, 10:20
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Motorowodniacy mówią: wykopmy e-papierosy na aut
Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego dołącza do kampanii edukacyjnej dotyczącej zagrożeń, jakie niesie za sobą używanie, szczególnie przez młodzież, jednorazowych e-papierosów. Kampanię zainicjował wiosną tego roku Polski Związek Szermierczy.- 03.07.2025, 11:32
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
-
Image
Prof. Paradowska-Stankiewicz: szczepienia ochronne są kluczowe dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju PAP
Sytuacja epidemiologiczna w kraju zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to biologiczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne. Wśród czynników biologicznych kluczowe są szczepienia ochronne, które, choć tracą na popularności, wciąż skutecznie chronią nas przed chorobami zakaźnymi, poprawiając długość i jakość życia - wskazała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, zastępczyni kierownika Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB, i konsultant krajowy ds. epidemiologii podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025”.- 03.07.2025, 08:45
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ