Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Mówili o tym podczas śniadania prasowego pt. „Wartość medycyny innowacyjnej w terapii szpiczaka plazmocytowego. Czy szpiczak to już choroba przewlekła?”, które odbyło się 22 września w Warszawie.
„Leczenie szpiczaka plazmocytowego jest skomplikowane. Jest to nowotwór na razie nieuleczalny i zawsze po zastosowaniu pierwszej linii leczenia nawraca, staje się oporny na terapię, dlatego stosuje się drugą linię, potem trzecią i kolejne” - przypomniał na spotkaniu dr Dominik Dytfeld, prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego.
Jego zdaniem poziom pierwszej i drugiej linii leczenia szpiczaka w Polsce można uznać - odpowiednio - za dobry i średni. Jednak w trzeciej linii terapii, po kolejnym nawrocie choroby, pacjenci nie mają dostępu do skutecznych leków. Obecnie hematolodzy mogą u nich zastosować jedynie klasyczną chemioterapię, która nie tylko wiąże się z uciążliwymi działaniami niepożądanymi, ale też jest mało skuteczna.
Specjalista podkreślił, że lekiem, który mógłby być stosowany w trzeciej linii terapii jest pomalidomid, najnowszej generacji lek immunomodulujący, bardziej aktywny niż dotychczas stosowane leki z tej grupy, tj. talidomid i lenalidomid. Lek ten został zrejestrowany w 2013 roku i jak dotąd nie doczekał się refundacji. „Zazdrościmy kolegom z Czech, że mogą go stosować” - podkreślił dr Dytfeld.
Obecny na spotkaniu prof. Roman Hajek, kierownik Oddziału Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie w Czechach, potwierdził, że pomalidomid jest od dwóch lat refundowany i stosowany w jego kraju u pacjentów ze szpiczakiem w trzeciej linii leczenia. „Lek jest bardzo skuteczny i wygodny w stosowaniu, przez co pacjenci dobrze przestrzegają zaleceń terapeutycznych” - powiedział. Pomalidomid jest przyjmowany w formie doustnej, a to - jak podkreślił czeski hematolog - ma ogromne znaczenie dla zachowania jakości życia pacjentów.
Eksperci zwrócili uwagę, że u młodszych pacjentów ze szpiczakiem, w lepszym ogólnym stanie zdrowia skuteczniejsze jest zastosowanie terapii trójlekowej. Międzynarodowe towarzystwa naukowe (ASCO i ESMO) rekomendują, by do leku immunomodulującego (np. lenalidomidu) i steroidu (deksametazonu) dołączać lek z grupy inhibitorów proteasomu.
W Polsce stosowany jest jedynie najstarszy lek z tej grupy- bortezomib, a dwie nowe cząsteczki, w tym bardziej aktywny i skuteczniejszy karfilzomib czy podawany doustnie iksazomib, nie są chorym finansowane, przypomnieli eksperci.
Wśród nowych leków na szpiczaka opornego i nawrotowego, które w ostatnich latach zostały zarejestrowane w USA i w krajach Unii Europejskiej (w tym w Polsce), dr Dytfeld wymienił również dwa przeciwciała monoklonalne - daratumumab i elotuzumab oraz lek z grupy inhibitorów deacetylaz histonów - panobinostat. „Niestety nie mamy do nich dostępu, a bardzo byśmy chcieli” - podkreślił hematolog.
Roman Sadżuga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka ocenił, że pacjenci w Polsce umierają dzisiaj, bo nie mają dostępu do najnowszych terapii na szpiczaka nawrotowego i opornego. „Te terapie mogłyby im dać kolejne miesiące i lata życia w bardzo dobrym standardzie” - podkreślił.
Prof. Xavier Leleu, kierownik Wydziału Hematologii w Szpitalu „La Miletrie” w Poitiers we Francji zaznaczył, że koszty skutecznego leczenia pacjentów ze szpiczakiem ciągle rosną. Ma to związek zarówno z wysokimi cenami nowych terapii, jak i z tym, że postępy w leczeniu spowodowały znaczne wydłużenie życia pacjentów. „Chorzy na szpiczaka dłużej żyją, a w związku z tym dłużej zażywają leki” - tłumaczył. Dlatego we Francji w decyzjach refundacyjnych bierze się pod uwagę to, która terapia przynosi najwięcej korzyści w odniesieniu do kosztów leczenia.
Prof. Leleu zwrócił też uwagę, że w Polsce można by znacznie poprawić skuteczność leczenia chorych na szpiczaka, stosując optymalnie leki, które już są finansowane.
Zgodził się z tym prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Oddziału Hematologicznego Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. Wyjaśnił, że lenalidomid powinien być stosowany w terapii podtrzymującej u pacjentów po przeszczepieniu szpiku, bo to wydłuża życie. Jego zdaniem, gdyby lenalidomid został przesunięty z programu lekowego do katalogu leków, to można by szerzej stosować skuteczniejsze schematy leczenia.
Dr Dytfeld dodał z kolei, że lenalidomid (łącznie z deksametazonem) powinien być stosowany już w pierwszej linii leczenia u pacjentów starszych, w gorszym stanie zdrowia.
„Życie chorego ze szpiczakiem to cegiełki (…) Każdy nowy schemat leczenia to dodatkowa cegiełka. A im więcej ich będziemy mieli, tym będzie nam się łatwiej leczyło chorych, a pacjentom będzie się lepiej żyło” - powiedział hematolog.
Podsumowując spotkanie prof. Hajek zaznaczył, że dzięki stosowaniu nowych terapii u części pacjentów szpiczak plazmocytowy może stać się chorobą przewlekłą. „Będzie to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy te bardzo skuteczne terapie wielolekowe w połączeniu z transplantacją zastosujemy od razu po rozpoznaniu choroby” - podkreślił.
Szpiczak plazmocytowy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego. Zgodnie z danymi NFZ, w Polsce co roku diagnozuje się go u ok. 1500 osób, a obecnie żyje z nim 9,5 tys. pacjentów. Jest diagnozowany przeważnie u osób po 65. roku życia, ale ostatnio coraz więcej zachorowań dotyczy ludzi młodszych.
Artykuł powstał w ramach kampanii „Wczesna diagnostyka szpiczaka mnogiego”, której partnerem jest firma Celgene Sp. z o.o.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.09.2017, 19:01 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Światowy Dzień Rzucania Palenia: młodzież ma zbyt łatwy dostęp do produktów nikotynowych PAP
- 22.11.2024, 15:06
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU