Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: V runda Dialogu Strategicznego Polska-Chiny w Pekinie (komunikat)

29.09.2017, 20:16aktualizacja: 29.09.2017, 20:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W ramach V rundy Dialogu Strategicznego Polska-Chiny odbywającej się 28 września br. w Pekinie wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski odbył rozmowy z wiceszefem chińskiej dyplomacji Wang Chao.

Podczas spotkania dokonano szerokiego przeglądu kwestii bilateralnych, jak również omówiono najważniejsze zagadnienia dotyczące aktualnych wydarzeń na arenie międzynarodowej.

W rozmowie ze swoim chińskim odpowiednikiem wiceminister Magierowski przedstawił propozycje wzmocnienia mechanizmów polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego. Wiceszefowie dyplomacji obu państw omówili także szereg obszarów współpracy dwustronnej, m.in. w zakresie inwestycji, infrastruktury, handlu, polityki klimatycznej i energetycznej, kultury, turystyki oraz współpracy na szczeblu regionalnym i lokalnym. W zakresie współpracy wielostronnej w formacie 16+1, grupującym kraje środkowo- i wschodnioeuropejskie oraz Chiny, obaj wiceministrowie wymienili opinie na temat zbliżającego się szczytu premierów w Budapeszcie w listopadzie. Zwrócili przy tym uwagę m.in. na towarzyszące mu Forum Biznesu, które tworzy dodatkowe możliwości kontaktu dla przedsiębiorców polskich i chińskich. Wiceminister Magierowski przypomniał też o II Spotkaniu Ministrów Transportu 16+1, które odbędzie się w Warszawie w dniach 25-26 października. – Wierzymy, że Chiny będą zainteresowane planowanymi projektami dotyczącymi żeglugi śródlądowej w Polsce, a rozmowy podczas październikowej konferencji mogłyby przybliżyć konkretne decyzje w tym obszarze naszej współpracy – powiedział wiceszef polskiego MSZ.

– Polska jest największym partnerem Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jak też jednym z najważniejszych krajów Unii Europejskiej dla Pekinu – stwierdził wiceminister Wang Chao. Wiceszef chińskiej dyplomacji podkreślił bardzo dobre relacje polsko-chińskie, pozytywnie odnosząc się do konkretnych propozycji strony polskiej w zakresie kalendarza dalszych kontaktów politycznych, w tym wysokiego szczebla. Zadeklarował wsparcie chińskiego MSZ dla przedstawionych projektów współpracy sektorowej. Wiceministrowie rozmawiali ponadto o kluczowych zagadnieniach i najważniejszych problemach w zakresie bezpieczeństwa regionalnego w Europie i Azji, kładąc nacisk na konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego i pokojowego rozwiązywania sporów. Wśród omówionych tematów znalazły się sytuacja na Półwyspie Koreańskim, relacje chińsko-amerykańskie, aktualna sytuacja w UE, konflikt na Ukrainie, polityka Chin w Azji Środkowej i Południowej, cyberbezpieczeństwo, a także szereg kwestii gospodarczych, w tym w kontekście relacji UE-Chiny. Wiceminister Wang Chao pogratulował Polsce wyboru na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na dwuletnią kadencję, która rozpocznie się 1 stycznia 2018 r., a także z uznaniem wyraził się o goszczeniu w Katowicach kolejnej konferencji klimatycznej COP24 w 2018 r. Zadeklarował przy tym gotowość ChRL do ścisłej współpracy z Polską w tych gremiach.

Dialog strategiczny jest jednym z mechanizmów polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego, ustanowionego w 2011 r. i wzmocnionego w 2016 r. Rozmowy na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych odbywają się w cyklu dorocznym, na przemian w obu państwach. Podczas wizyty w Pekinie wiceminister Magierowski spotkał się także z wiceszefem Centrum Badań nad Rozwojem Rady Państwowej ChRL, a także z ekspertami międzynarodowymi pracującymi w Chinach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.09.2017, 20:16
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ