Newsletter

ZUS: złożono ok. 230 tys. wniosków emerytalnych, ubytek z rynku pracy wynosi 13%

13.10.2017, 11:13aktualizacja: 13.10.2017, 11:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Złożono ok. 230 tys. wniosków emerytalnych, ale część z tych osób od pewnego czasu nie była czynna zawodowo - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister Elżbieta Rafalska poinformowała w piątek rano w TVP Info, że obecnie złożonych wniosków do ZUS ws. emerytur "jest ponad 230 tysięcy". Dodała, że "na podstawie tych danych, którymi dysponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ubytek z rynku pracy procentowy wynosi około 13 procent".

Rafalska zaznaczyła, że nie należy "identyfikować liczby złożonych wniosków z automatycznym utożsamianiem tego z przejściem na emeryturę przez te osoby". Jak wyjaśniła, część osób wystąpiła z wnioskiem o przyznanie im emerytury, nadal nie rozwiązując umowy o pracę. "Takich osób jest ponad 40 tysięcy" - dodała minister.

Rafalska poinformowała również, że znaczna część wniosków o przyznanie emerytur została złożona przez osoby, które były "wyłączone" z rynku pracy. "75 tysięcy osób nie miało prawa do żadnego świadczenia (...), czyli było w zaawansowanym tym wieku przedemerytalnym" - dodała. Zdaniem Rafalskiej mogły to być osoby "długotrwale bezrobotne, może pozostające w szarej strefie, z gorszym stanem zdrowia, nie miały uprawnień emerytalnych i one dzisiaj te uprawnienia emerytalne nabędą". Minister podkreśliła, że te osoby nie "ubędą" z rynku pracy, ponieważ już od pewnego czasu nie były aktywne zawodowo.

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski można było składać od 1 września. (PAP)

tnt/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.10.2017, 11:13
Źródło informacji media
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ