Pobierz materiał i Publikuj za darmo
-MR infromuje:
W Rzeszowie spotkali się przedstawiciele 14 regionów przygranicznych oraz beneficjentów, którzy uczestniczą w programie Polska-Białoruś-Ukraina. Konferencji, na której przedstawiono pierwsze wyniki naboru wniosków i plan dalszych prac, przewodniczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
– Zainteresowanie realizacją wspólnych projektów we wszystkich dziedzinach wspieranych przez program jest bardzo duże. Otrzymaliśmy 749 propozycji projektowych, z których, z powodu ograniczonego budżetu, możemy wybrać tylko te najlepsze. Liczę na to, że pierwsze 17 projektów dotyczących wspólnego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, realnie przyczyni się do jego rozkwitu i pogłębienia współpracy pomiędzy sąsiadami – poinformował wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
Szczęśliwa siedemnastka otrzyma łącznie 33,2 mln euro dofinansowania ze środków programu Kolejne 64 pozytywnie ocenione projekty znalazły się na liście rezerwowej.
http://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/program-polska-bialorus-ukraina-pierwsze-projekty-wybrane-do-wsparcia/
Projekty na linii startu
Konferencja w Rzeszowie odbyła się pod hasłem transgranicznej rozgrzewki – przygotowania do rozpoczęcia realizacji projektów, których efekty będą widoczne na polsko-białorusko-ukraińskim pograniczu.
Ministerstwo Rozwoju zaplanowało na grudzień wybór kolejnych wspólnych projektów, tym razem z dziedzin dostępność i granice. W marcu 2019 r. zostaną wybrane projekty dotyczące bezpieczeństwa.
Równolegle trwają prace nad jak najszybszym uruchomieniem pozakonkursowych dużych projektów infrastrukturalnych (z których każdy otrzyma 2,5 mln euro dofinansowania). Cztery z nich będą realizowane przez polskich partnerów wiodących.
–Dbamy o to, aby zarówno my, jak i nasi beneficjenci, byli dobrze przygotowani do „maratonu” zawierania umów o dofinansowanie oraz do realizacji projektów. W przyszłym roku też nie zwolnimy tempa. W drugiej połowie 2019 r. rusza nabór na mikroprojekty. Są to małe przedsięwzięcia, które mogą uzyskać do 60 tys. euro dofinansowania. – dodał wiceminister rozwoju.
# # #
Programy Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa są istotnym elementem polityki UE wobec jej sąsiadów. Komisja Europejska chce wspierać rozwój społeczny i gospodarczy regionów znajdujących się po obu stronach zewnętrznych granic UE. Środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI).
Budżet Programu Polska-Białoruś-Ukraina to ponad 183 mln euro. Ze współpracy mogą skorzystać mieszkańcy 4 polskich województw (podlaskie, lubelskie, podkarpackie, wschodnia część mazowieckiego) oraz 4 białoruskich i 6 ukraińskich obwodów (Białoruś: obwód brzeski, grodzieński, miński i homelski; Ukraina: obwód lwowski, wołyński, zakarpacki, rówieński, tarnopolski oraz iwanofrankowski).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.10.2017, 15:20 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |