Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Mączyńska zwróciła m.in. uwagę na to, żeby nie mylić pojęć: bankructwo i upadłość. Jak wyjaśniła, bankructwo jest to ogólnie rozumiane niepowodzenie w biznesie nie wiążące się z posiadaniem długów u innych osób.
„Zapłaciłam personelowi, zapłaciłam za lokal, zamykam biznes - to jest moje bankructwo, ale nie idę z tym do sądu” - dodała.
Upadłość natomiast - jak tłumaczyła - to pojęcie sądowe i związane jest z procedurą sądową. „To jest bankructwo, które ma swój finał w sądzie, (…) przedsiębiorstwo ma długi, których nie może spłacić, bo albo majątek nie wystarcza na ich spłacenie, albo z jakichś względów straciło płynność tak, że w długiej perspektywie nie wiadomo, czy będzie mogło je spłacać” - zaznaczyła.
Mączyńska powiedziała, że efekt taki to „domino upadłości” - kiedy przedsiębiorstwo traci płynność, bo „ktoś inny” nie płaci swoich zobowiązań na jego rzecz.
Zwracając uwagę na błędy w tekstach dziennikarskich, Mączyńska zauważyła, że często jako synonimy traktowane są należność i wierzytelność. „Terminem +należność+ operują księgowi - sprzedaliśmy coś i należy nam się płatność, natomiast prawnicy używają terminu +wierzytelność+ - a wierzyciel to ten, kto pożyczył i wierzy, że mu oddadzą” - wyjaśniła.
Błędy zdarzają się też bardzo często w przypadku próby rozróżnienia aktywów i pasywów. Jak wyjaśniła Mączyńska, synonimem słowa „aktywa” jest „majątek”. „Majątek aktywnie wykorzystywany - samochód, działka, kanapa, szafa to nasze aktywa” - tłumaczyła.
Pasywa natomiast to - jak wyjaśniła - źródła pochodzenia majątku, czyli „kwity” do aktywów. „W biznesie, jak mamy aktywa, czyli majątek, to musimy mieć do niego +kwit+” - dodała.
Osoby fizyczne również mają aktywa - są nimi np. komputery, zapasy mąki, cukru itp., a naszym pasywem są dokumenty wyjaśniające, skąd mamy aktywa, czyli deklaracje rozliczeniowe dotyczące podatków - PIT-y.
„Nie dopuszczajcie Państwo do tego, żeby rozmówcy mówili, że aktywa muszą być zawsze większe od pasywów, bo to nieprawda” - podkreśliła Mączyńska. Jak dodała, aktywa muszą zawsze być równe pasywom, a „bilans zawsze musi wyjść na zero”.
„Pasywa to +wyjaśniacze+, skąd mamy aktywa, +kwity+ do aktywów, +papiery+, stąd pasywność, bo papierem nie da się wyprodukować” - zaznaczyła.
Warsztat odbył się 30 września 2017 r. w ramach przedsięwzięcia edukacyjnego Prasowa Akademia Pieniądza XXI (PAP21), który Polska Agencja Prasowa realizuje przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.
Przypominamy, że na szkolenie e-learningowe dziennikarze mogą się cały czas zapisywać pod adresem http://pap21.pl/. Zachęcamy także do zdawania testów do wykładów publikowanych na platformie PAP21.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.11.2017, 13:28 |
Źródło informacji | Kurier PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |