Newsletter

SYNTHOS SA (27/2017) Informacja o wynikach przeprowadzonych testów na utratę wartości aktywów

15.11.2017, 18:40aktualizacja: 15.11.2017, 18:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 27/2017

Zarząd Synthos S.A. ("Spółka") informuje, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przekazywanymi raportem nr 26/2017 z dnia 09.11.2017 r. przeprowadził testy na utratę wartości aktywów w obszarze instalacji do wytwarzania kauczuków typu SSBR.

Na podstawie przeglądu funkcjonowania oraz przewidywań co do perspektyw produkcji i sprzedaży kauczuków SSBR i LiBR z instalacji uruchomionej w zakładzie produkcyjnym w Oświęcimiu w trzecim kwartale 2015 r. Zarząd Spółki ocenia, że nie jest w stanie zagwarantować zakładanego w procesie inwestycji oraz w pierwszych latach funkcjonowania poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych w najbliższym czasie. Proces dochodzenia do pełnej zdolności produkcyjnej wydłuża się ze względu na konkurencję rynkową, słaby popyt na rynkach dalekowschodnich oraz czas uzyskiwania akceptacji klientów. Równocześnie marże odbiegają od poziomu pozwalającego uzyskać zakładany zwrot z inwestycji.

W okresie od rozpoczęcia projektu miało miejsce istotne zmniejszenie popytu i spadek cen produktów standardowych SSBR. Spółka realizuje prace wdrożeniowe dla nowych asortymentów, a rozwijane produkty są obecnie w procesach badania i homologacji u wiodących producentów opon. W związku z brakiem walidacji testowanych produktów, Zarząd nie może zagwarantować, że tempo prac wdrożeniowych pozwoli w krótkim czasie istotnie podnieść wykorzystanie zdolności produkcyjnych.

Należy zaznaczyć, że pełne wdrożenie nowych rozwiązań będzie wymagało dodatkowego czasu i potencjalnie istotnych nakładów na środki trwałe.

W konsekwencji powyższego zidentyfikowano przesłanki do przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów na dzień 30 września 2017 roku.

Dla celów przeprowadzonych testów, wartość odzyskiwalna została ustalona w oparciu o analizę zdyskontowanych przepływów pieniężnych generowanych przez aktywa do produkcji kauczuków rozpuszczalnikowych w Oświęcimiu, zgodnie z MSR 36 - Utrata wartości aktywów.

Na etapie założeń do przeprowadzenia testu na utratę wartości aktywów, zgodnie z MSR 36 - utrata wartości aktywów, rozważano zasadność oraz faktyczną możliwość oszacowania wartości godziwej oraz wartości użytkowej poszczególnych aktywów. Wycena wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia nie jest możliwa ze względu na brak podstaw do wiarygodnego szacunku ceny, po której odbyłaby się transakcja sprzedaży analizowanych aktywów. W rezultacie przyjęto, iż najlepszym odzwierciedleniem wartości odzyskiwalnej analizowanych aktywów jest ich wartość użytkowa, zgodnie z zapisami MSR 36.20.

Model wyceny został przygotowany w oparciu o analizę średnioterminową w okresie 2017- 2027 z uwzględnieniem wartości rezydualnej. Prognozowane przepływy pieniężne dyskontowane były do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu stopy dyskontowej wynoszącej 8,5%, z uwzględnieniem skutków opodatkowania, odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości pieniądza w czasie oraz ryzyka typowe dla analizowanego ośrodka generującego przepływy pieniężne.

Wpływ wartości odpisu, po uwzględnieniu efektu podatkowego, na zysk netto prezentowany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w jednostkowym oraz skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za III kwartał 2017 roku wynosi 119 milionów złotych.

Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 MAR [Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej z dnia 12 czerwca 2014, nr. L 173/1)].

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.11.2017, 18:40
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii