Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Po zatrzymaniu łącznie 77 podejrzanych w sprawie Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank), dokonanych na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie w dniu 14 i 15 listopada 2017 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, 30 prokuratorów wykonywało skoordynowane czynności procesowe z udziałem podejrzanych.
Zarzucono popełnienie 1050 przestępstw
Podejrzanym ogłoszono postanowienia o przedstawieniu zarzutów oraz przesłuchano na okoliczności zarzucanych im czynów zabronionych, których łączna liczba wyniosła 1050.
Wśród zatrzymanych są osoby, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez osoby zobowiązane do zajmowania się działalnością gospodarczą oraz sprawami majątkowymi Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie.
Skutkiem działania podejrzanych było wyrządzenie w majątku SK Banku szkody majątkowej wielkich rozmiarów, której wysokość stanowi kwotę 1 miliarda 638 milionów 140 tysięcy złotych.
Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą od roku do lat 10 pozbawienia wolności oraz karą grzywny.
Skierowano wnioski o tymczasowy areszt
Po przesłuchaniach podejrzanych i wnikliwej analizie uzyskanych relacji procesowych, prokuratorzy podjęli decyzje w przedmiocie środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym wobec 44 osób. Natomiast w stosunku do 33 osób – 14 kobiet i 19 mężczyzn - sporządzono wnioski do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Obecnie trwają posiedzenia Sądu w przedmiocie rozpoznania wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 33 podejrzanych.
Wnioski o tymczasowe aresztowanie skierowano wobec byłego Prezesa Zarządu SK Banku w Wołominie, byłej Wiceprezes Zarządu tego banku, byłych Członków Zarządu banku, byłych Dyrektorów Oddziałów banku, byłych Członków: Komitetu Kredytowego, Zespołu Ryzyka Kredytowego, Zespołu Analiz Kredytowych oraz byłych pracowników SK Banku, którzy uczestniczyli w procederze udzielania zakwestionowanych kredytów.
Wnioskiem o tymczasowe aresztowanie objęto także podejrzanego, który w przeszłości reprezentował jedną ze znanych, warszawskich firm deweloperskich oraz osoby ze ścisłego Zarządu Grupy Kapitałowej i Prezesów Zarządów kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych będących kredytobiorcami SK Banku w Wołominie.
Spośród środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym prokuratorzy zastosowali wobec podejrzanych dozory Policji połączone z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz poręczenia majątkowe w postaci pieniędzy, które w określonych terminach mają być złożone na konto sum depozytowych Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Dokonano zabezpieczeń majątkowych
Dla zabezpieczenia grożącym podejrzanym kar grzywny oraz środka karnego w postaci obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej zarzucanymi im przestępstwami, dokonano zabezpieczeń na ich mieniu.
Zabezpieczenie kar i roszczeń nastąpiło na podstawie stosownych przepisów kodeksu postępowania karnego oraz kodeksu postępowania cywilnego poprzez zajęcie środków pieniężnych w gotówce, wierzytelności z licznych rachunków bankowych prowadzonych dla podejrzanych w różnych bankach, obciążenie hipotekami przymusowymi do określonych kwot udziałów w prawach własności nieruchomości należących do podejrzanych, zajęcie posiadanych przez podejrzanych udziałów w ustalonych spółkach oraz dochodów z tytułu posiadania tych udziałów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kka/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.11.2017, 13:59 |
Źródło informacji | Prokuratura Krajowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |