Pobierz materiał i Publikuj za darmo
<p>- Fiat Panda jest bestsellerem sprzedaży we Włoszech piąty rok z rzędu,
<p>- Jest także najlepiej sprzedającym się samochodem w Europie w swoim segmencie od 2016 r.,
<p>- Wprowadzony na rynek w 1980 roku, obecnie w swojej czwartej generacji, kompaktowy Fiat dołącza ten ostatni rekord do długiej listy sukcesów technologicznych i handlowych,
<p>- To pierwszy miejski samochód z napędem na cztery koła (1983), pierwszy z silnikiem diesla (1986), pierwszy nagrodzony prestiżowy tytułem "Car of the Year" (2004) i pierwszy samochód zasilanym metanem (2006).
17 listopada br., z linii produkcyjnej w zakładzie G. Vico w Pomigliano d'Arco w pobliżu Neapolu we Włoszech, zjechał milionowy egzemplarz Fiata Panda - to najnowszy rekord tego niezwykłego samochodu, który od 2012 roku jest niekwestionowanym liderem sprzedaży we Włoszech i najlepiej sprzedającym się samochodem w Europie w swoim segmencie niezmiennie od 2016 roku.
Rekordowy egzemplarz, który trafi do klienta we Włoszech to wersja City Cross 1.2 o mocy 69 KM w białym kolorze i off-roadowym wyglądzie - zaprojektowany, by każdy, kto usiądzie za kierownicą mógł uciec od codziennej rutyny i stawić czoła ekscytującym miejskim przygodom.
Nie jest to niespodzianką, ponieważ już od chwili swojej premiery Panda wyróżniała się niepowtarzalnym stylem i charakterystycznymi cechami - to funkcjonalny samochód miejski, ultrakompaktowy samochód terenowy 4WD i bardzo stylowy miejski crossover o doskonałych zdolnościach terenowych.
Od 1980 roku, czyli od rozpoczęcia sprzedaży pierwszej Pandy (najnowszy rekord dotyczy czwartej generacji modelu wprowadzonej na rynek koniec 2011 roku) do dzisiaj zostało wyprodukowanych łącznie ponad 7,5 miliona sztuk. Liczba ta potwierdza długą żywotność samochodu i liczne sukcesy zarówno w zakresie sprzedaży, jak i innowacji technologicznych w tym segmencie. I tak na przykład, w 1983 roku Panda 4x4 była pierwszym samochodem miejskim z napędem na wszystkie koła, a w 1986 roku była pierwszym samochodem w swojej klasie wyposażonym w silnik diesel.
W 2004 roku Fiat Panda był pierwszym samochodem w swoim segmencie nagrodzonym prestiżowym tytułem "Car of the Year". W tym samym roku był pierwszym samochodem miejskim, który dotarł do bazy na Mount Everest na wysokości 5200 m.n.p.m.
W 2006 roku, do długiej listy rekordów, został dopisany kolejny - Fiat Panda stał się pierwszym masowo produkowanym samochodem miejskim zasilanym metanem. Od chwili wprowadzenia go na rynek, rok po roku jest bestsellerem zarówno we Włoszech, jak i w Europie, wśród samochodów zasilanych metanem. W lutym 2017 osiągnięto kolejny kamień milowy - wyprodukowano 300 000 sztuk modelu. To absolutny rekord wśród samochodów zasilanych metanem. Oczywiście, podobnie jak wszystkie inne modele Fiata zasilane metanem, Panda CNG jest już kompatybilna z biometanem.
Te osiągnięcia wystarczyłyby, aby uczynić z niego jeden z najbardziej udanych modeli na scenie motoryzacyjnej. Jednak Fiat Panda nie zatrzymuje się nigdy - dzisiaj jest jedynym samochodem w swoim segmencie oferującym cztery wersje silnika (benzyna, olej napędowy oraz dwie wersje niedostępne w Polsce - benzyna/metan i benzyna/LPG), trzy odmiany (Urban Look, City Cross i 4x4), dwa układy napędowe (przedni i na wszystkie koła) i dwie skrzynie biegów (manualna i zautomatyzowana Dualogic - niedostępna w Polsce).
Najnowsze osiągnięcia są z pewnością zasługą zakładu G. Vico w Pomigliano d'Arco, w którym model jest produkowany. To nowoczesna fabryka, która zdobyła wiele nagród od chwili swojej restrukturyzacji w 2011 roku związanej z uruchomieniem produkcji Fiata Pandy. W 2012 roku fabryka zdobyła Srebrny Certyfikat World Class Manufacturing (WCM) oraz prestiżowe wyróżnienie Automotive Lean Production Award.
Zaledwie rok później, w 2013 roku w ramach programu WCM, zakład uzyskał złoty certyfikat. W 2014 roku fabryka w Pomigliano d'Arco otrzymała nowe międzynarodowe wyróżnienie Lean and Green Management Award, świadczące o postępach w optymalizacji wszystkich "zasobów" potrzebnych do produkcji samochodów.
Obecnie fabryka G. Vico kontynuuje dążenie do zmniejszenia wpływu produkcji na środowisko poprzez ciągłe doskonalenie, w tym odpowiedzialne zużycie energii i wody oraz zarządzanie jakością powietrza i odpadami.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.11.2017, 15:40 |
Źródło informacji | FCA Polska S.A. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prezes ING Banku Śląskiego: wyniki Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski nie są rewelacyjne PAP
„Wyniki pogarszały się przez okres ostatnich lat, teraz mamy do czynienia z pewną stabilizacją” - podkreślał prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, podczas dyskusji na temat wyników Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski.- 22.11.2024, 11:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom