Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Tradycja Święta sięga XIX wieku i ma ono wymiar zarówno świecki, jak i religijny. Od czasów dwudziestolecia międzywojennego w Polsce było ono obchodzone we wrześniu.
Po II wojnie światowej nadano mu charakter państwowy, a data Święta Kolejarza przypadała na drugą niedzielę września. Święto było okazją do wręczenia odznak Zasłużonego Kolejarza, a także okolicznościowych nabożeństw przeznaczonych specjalnie dla środowiska kolejowego. W takim kształcie Święto Kolejarza obchodzone było do 2000 roku.
Dzień 25 listopada na nową datę Święta Kolejarza wybrany został przez NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin w 1981 roku, w związku z przypadającym na tę datę wspomnieniem liturgicznym św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki wszystkich zaangażowanych w pracę na kolei.
Współcześnie Święto Kolejarza jest okazją nie tylko do zaprezentowania najnowszych osiągnięć technologicznych kolei, ale też historycznego taboru, jak i często organizowanych z tej okazji pielgrzymek na Jasną Górę, a także wręczenia odznaczeń Krzyża Zasługi oraz honorowej odznaki Zasłużonego dla Kolejnictwa, którą Rada Ministrów ustanowiła w 2000 roku.
W tym roku obchody Święta Kolejarza przez Polskie Koleje Państwowe będą w sposób szczególny poświęcone pasji, jaką koleje są dla ich pracowników. Kampania „Pasja Kolejnych Pokoleń” to wydarzenie, którego celem jest pokazanie wyjątkowych sylwetek kolejarzy pracujących w Grupie PKP. Wśród nich znaleźć można ludzi różnych pokoleń, na co dzień pracujących przy wykonywaniu wielu funkcji na kolei, takich jak m. in. toromistrz, brygadzista, odprawiacz pociągów, maszynista, zawiadowca, komisarz odbiorczy czy dyspozytor.
Więcej informacji o kampanii można znaleźć pod adresem: http://pkpsa.pl/pasjakolejnychpokolen/.
Materiał powstał we współpracy z PKP.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.11.2017, 12:20 |
Źródło informacji | PKP,PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |