Newsletter

MIB: Mieszkanie plus przyspiesza - ponad 1100 mieszkań powstanie w zachodniopomorskich gminach (komunikat)

24.11.2017, 14:40aktualizacja: 24.11.2017, 14:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Białogard
Białogard

- MIB informuje:

Ponad 1100 mieszkań z programu Mieszkanie Plus może powstać w województwie zachodniopomorskim. 24 listopada 2017 r. w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie podpisano w tej sprawie porozumienia między gminami i Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN). Uroczystość przygotował wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, a listy podpisali pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski i pełnomocnik ds. KZN Tomasz Tomala.

Uroczyste podpisanie 21 listów odbyło się przed konferencją o możliwościach realizacji programu Mieszkanie Plus przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości. Włodarze zachodniopomorskich samorządów wskazali w listach działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

W ten sposób do Łomży, Ujsoł, Szerzyn, Zakliczyna, Skawiny, Pcimia, Kuźni Raciborskiej, Kielc, Zielonej Góry, dołączyły nowe gminy, w których powstaną inwestycje z programu Mieszkanie Plus. Chęć budowania zadeklarowały samorządy Barwic, Białogardu, Białego Boru, Chojny, Choszczna, Darłowa, Drawska Pomorskiego, Goleniowa, Gościna, Kalisza Pomorskiego, Mirosławca, Myśliborza, Pełczyc, Polanowa, Połczyna Zdroju, Sławna, Stepnicy, Suchania, Świnoujścia, Tychowa oraz Węgorzyna.

- Dobrze, że uroczystość podpisania odbywa się u wojewody zachodniopomorskiego, bo jego sprawne działanie umożliwiło dobre tempo negocjacji z gminami – mówił Tomasz Żuchowski.

Krajowy Zasób Nieruchomości efektywnie współpracuje z samorządami przy programie Mieszkanie Plus

Krajowy Zasób Nieruchomości poszukuje działek odpowiednich pod budownictwo mieszkaniowe i chce poznać opinie gmin dotyczące lokalizacji mieszkań z opcją dojścia do własności. Dla najemców – przyszłych właścicieli mieszkań, będzie to bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić, albo tylko długoterminowo wynajmować. Cena przyszłych lokali ustalona została na bardzo atrakcyjnym poziomie.

- Sprawdzaliśmy zainteresowanie gmin i jako pierwsze województwo w Polsce podpisujemy tak wiele listów jednego dnia. To dobry sygnał dla tych samorządów, które jeszcze się wahają i analizują ofertę współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Mieszkańcy gmin oczekują na inwestycje z programu Mieszkanie Plus – mówił wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.

Wiceminister Tomasz Żuchowski podczas spotkania z samorządowcami omówił funkcjonowanie Krajowego Zasobu Nieruchomości, przedstawiając nowe możliwości, jakie daje ustawa gminom i inwestorom. Zachęcał do przyłączenia się do Narodowego Programu Mieszkaniowego i korzystania z możliwości pakietu Mieszkanie Plus, podkreślając, że budowa mieszkań to wspólne zadanie władz lokalnych i polskiego rządu.

Dotychczas Krajowy Zasób Nieruchomości, który powstał 11 września 2017 r. zawarł porozumienia dotyczące uruchomienia inwestycji z programu Mieszkanie Plus dotyczące nieruchomości:

- posiadanych przez PKP SA i Poczta Polska SA, efekt: dostęp do bazy nieruchomości przekazanej BGKN i umożliwienie włączenia do programu Mieszkanie Plus kolejnych nieruchomości:

- 130 nieruchomości w 58 miastach PKP przekazała do dyspozycji Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN),

- 208 nieruchomości Poczta Polska przekazała do dyspozycji Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN).

- w Łomży, efekt: 2 bloki (53 i 62 lokale) łącznie 115 mieszkań; dodatkowo w nowym budownictwie znajdzie się Przedszkole Publiczne nr 5.

- w Krakowie dla 6 gmin:

- Ujsoły 10 mieszkań,

- Szerzyny 22 mieszkania,

- Zakliczyn 70 mieszkań (30 mieszkań w Paleśnicy i 40 mieszkań w Lusławicach),

- Skawina 34 mieszkania,

- Pcim 16 mieszkań,

- Kuźnia Raciborska 150 mieszkań.

- w Kielcach; efekt: osiedle 5 budynków, 155 mieszkań, zagospodarowanie zieleni.

- w Zielonej Górze, efekt: 100 mieszkań.

W przygotowaniu są kolejne terminy porozumień z innymi samorządami.

Krajowy Zasób Nieruchomości w imieniu Skarbu Państwa gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, które mając mieszkaniowy potencjał inwestycyjny zostały przekazane do zasobu. Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. KZN kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, ma zwiększać dostępność mieszkań i kształtować stabilne ramy finansowania budownictwa mieszkaniowego.

Efekty programu Mieszkanie Plus w województwie zachodniopomorskim

Szacunkowa liczba mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus z podziałem na gminy:

- Barwice 20

- Białogard 45

- Biały Bór 12

- Chojna 36

- Choszczno 50

- Darłowo 80

- Drawsko Pomorskie 72

- Goleniów 50

- Gościno 40

- Kalisz Pomorski 36

- Mirosławiec 72

- Myślibórz 50

- Pełczyce 96

- Polanów 76

- Połczyn Zdrój 96

- Sławno 30

- Stepnica 46

- Suchań 20

- Świnoujście 130

- Tychowo 36

- Węgorzyno 18

Razem 1111

Pilotaż Mieszkanie Plus

BGKN prowadzi rozmowy z wieloma gminami z województwa zachodniopomorskiego w zakresie współpracy przy budowie mieszkań na wynajem z wykorzystaniem funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez spółkę. Dotychczas BGKN zawarł umowy inwestycyjne w ramach programu Mieszkanie Plus z dwoma gminami: Sianów, 96 mieszkań i Złocieniec, 60 mieszkań. Ponadto BGKN zawarł listy intencyjne z miastami woj. zachodniopomorskiego i PKP SA na około 2487 mieszkań. Samorządy, które zawarły porozumienia to Stargard, Stepnica, Szczecin, Świdwin, Świnoujście a grunty spółki PKP znajdują się w Szczecinie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zjt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.11.2017, 14:40
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii