Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Głównymi tematami dzisiejszego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych NATO były wyzwania stojące przed Sojuszem, w tym współpraca z Unią Europejską i obrona europejska oraz relacje z Rosją. Spotkanie stanowi element przygotowań do przyszłorocznego szczytu NATO.
Podczas sesji Rady Północnoatlantyckiej z Wysoką Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Federicą Mogherini minister Witold Waszczykowski podkreślił, że po przyjęciu na szczycie NATO w Warszawie deklaracji ws. współpracy NATO-UE dynamika wzajemnych relacji wzrasta, a liczba obszarów kooperacji powiększa się m.in. o wspólne wypracowywanie odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe oraz walkę z terroryzmem. - Współpraca strukturalna Unii powinna stanowić wzmocnienie dla kooperacji NATO-UE – dodał szef MSZ. Zaznaczył przy tym, że bardzo istotna pozostaje ścisła koordynacja w celu zapewnienia komplementarności i zapobiegania ewentualnemu powielaniu podejmowanych działań.
Podczas sesji poświęconej tematom strategicznym szef polskiej dyplomacji podkreślił, że NATO, tak jak dotychczas, powinno wykazywać jedność i spójność. Wyraził także przekonanie, że dotychczasowe działania Federacji Rosyjskiej nie stanowią odpowiedniej reakcji na przedstawioną przez sojuszników ofertę dialogu. - Rosja nadal stanowi część problemu, a nie rozwiązania – zaznaczył szef MSZ. Jednocześnie dodał, iż dialog z Rosją powinien być wypełniony treścią i dążyć do rozwiązania pilnych kwestii, w tym związanych z agresją na Ukrainę i koniecznością przestrzegania zasady transparencji w sferze działań wojskowych.
Na marginesie posiedzenia NATO minister Waszczykowski spotkał się także z szefem niemieckiej dyplomacji Sigmarem Gabrielem. Ministrowie dyskutowali o relacjach bilateralnych m.in. w kontekście toczących się obecnie w Niemczech rozmów w sprawie utworzenia nowego rządu. Poruszono również temat współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego. Ponadto, szef MSZ wziął udział w spotkaniu trójstronnym Polska-Rumunia-Turcja, w trakcie którego ministrowie wszystkich trzech krajów wyrazili swoje poparcie dla polityki otwartych drzwi w NATO. – Uważamy, że NATO powinno się dalej rozszerzać – podkreślił szef polskiej dyplomacji. W trakcie spotkania omówiono także wspólne inicjatywy dotyczące rozszerzenia Sojuszu, szczególnie jeśli chodzi o państwa bałkańskie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.12.2017, 23:28 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |