Pobierz materiał i Publikuj za darmo
SANTA MONICA, Kalifornia, 22 grudnia 2017/PRNewswire/ - W swoim nowym artykule Grégory Mathieu z World Religion News porusza temat relacji między patriarchatem grekokatolickim w Stambule a rządem tureckim, historii ich stosunków, obecnej sytuacji i perspektyw utrzymania się obecnego porządku w przyszłości.
Zdjęcie: http://mma.prnewswire.com/media/622572/World_Religion_News.jpg
Pełna wersja artykułu opublikowana 21 grudnia dostępna jest tutaj: http://www.worldreligionnews.com/religion-news/turkey-oppress-religious-minorities
Autor przypomina genezę obecnych stosunków między Fanarem (dzielnicą Stambułu, w której patriarchat konstantynopolitański ma siedzibę) a rządem tureckim. Podczas prac nad projektem Traktatu w Lozannie w 1923 r. Turcja zaproponowała przeniesienie greckiego patriarchatu na Górę Athos w Grecji, jednak patriarchat zdecydowanie odrzucił tę propozycję, opowiadając się za pozostaniem w Stambule. W zamian patriarcha zgodził się wycofać z życia politycznego, aby poświęcić się wyłącznie przewodnictwu duchowemu dla prawosławnych chrześcijan pozostałych w Turcji.
Według autora jednak rzeczywistość od wielu lat rozmija się z deklaracjami. Artykuł przedstawia imponującą listę prominentnych polityków, z którymi spotyka się patriarcha i jego ludzie, przy czym część z tych spotkań ma charakter regularny. Łatwo zauważyć, że wpływy Fanaru sięgają odległych obszarów geograficznych i wielu dziedzin polityki. Autor zaznacza, że wiele spośród tych wpływów jest niekorzystnych dla rządu tureckiego, a nawet podważa jego interesy, stojąc w sprzeczności z zamysłem pierwotnego porozumienia.
Źródło: World Religion News
KONTAKT:
Grégory Mathieu
World Religion News
e-mail: worldreligionnewscom@gmail.com
tel. +1.4806242599
fax. +1.4806242598
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.12.2017, 10:13 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |