Newsletter

NCBR: NCBR wspólnie z władzami woj. śląskiego dofinansują nowatorskie projekty B+R (komunikat)

23.01.2018, 08:49aktualizacja: 23.01.2018, 08:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NCBR informuje:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie z władzami województwa śląskiego dofinansują nowatorskie projekty B+R, pozwalające ograniczyć zanieczyszczenia powietrza.

Śląsk stawia na walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Jego fatalna, zwłaszcza o tej porze roku, jakość daje się we znaki mieszkańcom, próbują temu zaradzić władze wojewódzkie. Równolegle do szeregu innych inicjatyw, które mają na celu ograniczenie szkodliwych emisji, planują wykorzystać możliwości, jakie oferują nowe technologie. Ich szerszemu zastosowaniu w walce o czyste powietrze, służyć ma współpraca z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które już od 10 lat wspiera innowacyjne projekty.

– Skuteczna walka ze smogiem to kluczowe działanie naszego rządu na najbliższe lata. Walka o czyste powietrze to, również, możliwość rozwinięcia w naszym kraju innowacyjnych technologii oraz intensyfikacja polskiej gospodarki – mówi Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

NCBR, jako agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wspiera polskich naukowców i przedsiębiorców w realizacji innowacyjnych projektów w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce oraz osiągnięcia korzyści dla społeczeństwa. Dlatego coraz częściej współpracuje z jednostkami samorządowymi. „Silesia pod Błękitnym Niebem” to kolejny taki projekt – NCBR współpracuje już z województwem lubelskim w dziedzinie fotoniki i z województwem łódzkim w obszarze zdrowia i poprawy jakości życia seniorów.

– Współpraca, którą dziś podejmujemy, to krok w kierunku osiągnięcia bardzo ważnego celu dla społeczeństwa. Znajomość problematyki, a także umiejętność wyboru i wdrażania innowacji, którą posiadają władze województwa oraz Centrum, dają szansę na powstanie projektów, które bardzo precyzyjnie odpowiedzą na potrzebę czystego powietrza. Liczymy przy tym, że efekty programu znajdą zastosowanie również w innych miastach, bo przecież zanieczyszczenie powietrza nie jest dziś problemem wyłącznie Śląska – mówi prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wspólne Przedsięwzięcie wpisuje się w założenia przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego w kwietniu ubiegłego roku uchwały antysmogowej. Przewiduje ona m.in. rozwój technologii z dziedziny ochrony środowiska i energetyki, polegających głównie zmniejszeniu na energo- i zasobochłonności procesów oraz emisji zanieczyszczeń.

– Chcemy wykorzystać każde rozwiązanie, które może pomóc w walce z niska emisją. Uchwała antysmogowa, przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie, była pierwszym krokiem w kierunku czystego powietrza. Potrzebna jest realizacja kolejnych inicjatyw. Jako samorząd województwa robimy w tej mierze, co w naszej mocy, łącznie z wykorzystywaniem naszego potencjału rozwojowego oraz funduszy unijnych na realizację innowacyjnych projektów związanych z poprawą jakości powietrza. Tym bardziej cieszy nas współpraca z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wielokrotnie powtarzałem, że smog nie zna ani granic, ani podziałów politycznych. Liczy się tylko efektywność w walce o zdrowie nas wszystkich – powiedział Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego.

Budżet Wspólnego Przedsięwzięcia, które realizowane ma być przez 10 lat, wyniesie 100 mln zł. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty, które obejmują badania przemysłowe oraz prace rozwojowe. Prace mają na celu opracowanie technologii poprawy jakości powietrza oraz minimalizacji skutków zanieczyszczeń. Najlepsze pomysły będą wyłaniane w drodze ogłaszanych przez NCBR oraz województwo śląskie konkursów grantowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ emi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.01.2018, 08:49
Źródło informacji NCBR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ