Newsletter

MI: wiceminister Justyna Skrzydło na konferencji V4+ RAIL CEO SUMMIT w Budapeszcie (komunikat)

31.01.2018, 16:55aktualizacja: 31.01.2018, 16:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MI informuje:

Wzmocnienie współpracy w sektorze kolejowym, wymiana doświadczeń między zarządcami infrastruktury kolejowej, przewoźnikami towarowymi i członkami rządów państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej to główne cele konferencji "V4+ RAIL CEO SUMMIT", która odbyła się 31 stycznia 2018 r. w Budapeszcie. W konferencji wzięła udział wiceminister Justyna Skrzydło.

Wiceminister Skrzydło zaprezentowała plany działań polskiego rządu ukierunkowane na podniesienie konkurencyjności sektora kolejowych przewozów towarowych po 2020 r.

- W interesie państw Europy Centralnej, a także innych państw członkowskich UE, leży utrzymanie wysokiego tempa inwestycji w nowoczesną infrastrukturę transportową – nie tylko z uwagi na konieczność niwelowania nierówności rozwojowych, lecz także z uwagi na oddziaływanie inwestycji infrastrukturalnych na gospodarkę UE i w efekcie wzmacnianie jej konkurencyjności. Siła kolejowego transportu towarowego leży w sprawnym, nowoczesnym i zintegrowanym systemie transportowym, opartym na rozbudowanej i przepustowej bazie logistycznej. Struktura i zdolności operacyjne systemu muszą odpowiadać mobilności społeczeństw i oczekiwaniom wysokojakościowych usług przewozowych, usług na miarę XXI wieku – powiedziała wiceminister J. Skrzydło.

Jako przykłady inicjatyw stymulujących rozwój kolejowych przewozów towarowych wiceminister zaprezentowała, m.in.: Krajowy Program Kolejowy z perspektywą do 2023 r., program utrzymaniowy, Kolejowe Korytarze Towarowe, rozszerzenie zakresu elektronicznego systemu poboru opłat na drogach krajowych, bezpieczeństwo transportu kolejowego.

Infrastruktura i transport to kluczowe obszary współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej. Państwa Grupy V4 leżą na przecięciu kluczowych europejskich korytarzy transportowych na osi północ-południe, czego najlepszymi przykładami są korytarz Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T Bałtyk-Adriatyk, Bursztynowy Kolejowy Korytarz Towarowy (RFC11) czy drogowy korytarz Via Carpatia. Inwestycje infrastrukturalne podejmowane na głównych szlakach transportowych przyczyniają się do zwiększenia efektywności zarówno transportu międzynarodowego, jak i ruchu transgranicznego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.01.2018, 16:55
Źródło informacji MIB
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ