Newsletter

Raport firmy PwC: tylko 8 proc. polskich przedsiębiorstw odpornych na cyberataki

06.02.2018, 14:17aktualizacja: 06.02.2018, 14:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jedynie 8 proc. polskich firm jest dojrzałe pod względem bezpieczeństwa cybernetycznego - wynika z przedstawionego raportu firmy doradczej PwC. Jak dodano, w 2017 r. w wyniku cyberataków straty finansowe poniosło 44 proc. polskich przedsiębiorstw.

Jak podkreślili autorzy badania "Cyber-ruletka po polsku. Dlaczego firmy w walce z cyberprzestępczością liczą na szczęście", Indeks Cyberbezpieczeństwa, stworzony na podstawie badania ponad 100 polskich firm, wskazuje, że tylko 8 proc. z nich "jest w pełni dojrzałe pod względem odporności na cyberzagrożenia".

Oznacza to, jak wyjaśnił w poniedziałek Piotr Urban z PwC, że dysponują one odpowiednimi narzędziami i systemami zabezpieczeń (wdrożone SIEM, Anty APT, IPS/IDS, SOC), czy mają specjalny zespół ds. cyberbezpieczeństwa, "a budżet na bezpieczeństwo stanowi co najmniej 10 proc. wartości całego budżetu IT".

"Cyberzagrożenia to nie tylko problem IT, ale poważne ryzyko biznesowe. Prezesi z prawie wszystkich regionów świata zaliczają je do 5 najważniejszych ryzyk dla swojej firmy" - powiedział Urban.

Z danych, jak dodał Tomasz Sawiak z PwC, wynika również, w 2017 r. 65 proc. firm w Polsce "wykryło incydenty związane z bezpieczeństwem". Ich najczęstszym źródłem są, jak wskazał, aktualni pracownicy (33 proc.), hakerzy (28 proc.) oraz byli pracownicy (13 proc.). "Skutki cyberataków dla polskich przedsiębiorców były dotkliwe. 44 proc. z nich deklaruje, że w wyniku zaistniałych incydentów poniosło straty finansowe. Odsetek ten jest prawdopodobnie jeszcze wyższy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 62 proc. firm odnotowało zakłócenia i przestoje funkcjonowania w tym 26 proc. takie, które trwały więcej niż jeden dzień roboczy" - zaznaczył Sawiak. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Jacek Ensztein

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2018, 14:17
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ