Newsletter

Program hodowli koni ma zachować genetykę polskich ras koni

06.02.2018, 21:46aktualizacja: 06.02.2018, 21:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zachowanie genetyki polskich ras koni i zbudowanie spójnego systemu hodowli - to cel programu, który przygotowuje Rada ds. hodowli koni. Program jeszcze w tym roku ma być przyjęty przez kierownictwo resortu i wdrożony.

Rada ds. hodowli koni, która obradowała z udziałem ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, zapoznała się ze wstępnym projektem tego programu. Jego autorem jest znawca koni profesor Marian Kaproń związany z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.

W spotkaniu wziął także udział wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, prezesi i przedstawiciele Związków Hodowców Koni, Stadnin i Stad Ogierów - poinformowało we wtorek biuro prasowe resortu.

"Będzie to pierwszy w Polsce dokument określający zasady hodowli koni" - poinformował minister Jurgiel.

Zdaniem autora programu hodowla koni powinna stać się narodową specjalnością. Program będzie zawierał ocenę sytuacji w hodowli koni w Polsce, określi zagrożenia rozwoju kierunków hodowli oraz sformułuje zalecenia działań naprawczych.

Opracowanie kompleksowej strategii hodowli koni w Polsce, dostosowanej do potrzeb rolnictwa oraz sektora rekreacji i sportu, jest też odpowiedzią na postulaty płynące od hodowców koni.

Podczas spotkania poruszano także szereg zagadnień związanych m.in. z wprowadzeniem zmian w organizacji hodowli koni, określeniem współdziałania i roli hodowli państwowej oraz prywatnej, a także koniecznością obserwowania sytuacji rynku światowego w hodowli koni.

Rada ds. hodowli koni została powołana 30 kwietnia 2016 roku zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W jej ramach pracuje 6 zespołów. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

edytor: Sonia Sobczyk

awy/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2018, 21:46
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ