Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: akt oskarżenia w sprawie grupy przestępczej działającej na szkodę SKOK w Wołominie (komunikat)

09.02.2018, 14:52aktualizacja: 09.02.2018, 14:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Akt oskarżenia w sprawie grupy przestępczej działającej na szkodę SKOK w Wołominie

Dziś (9 lutego 2018 roku) Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko czworgu podejrzanym o popełnienie przestępstw na szkodę SKOK w Wołominie oraz na szkodę BGŻ BNP Paribas z siedzibą w Warszawie.

Zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą

Oskarżony Mirosław Cz. stanął pod 61 zarzutami. Obejmowały one kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a także szereg przestępstw dotyczących kierowania działaniami tzw. „słupów” oraz innych osób, w tym m.in. uprawnionych do wystawienia zaświadczeń o zatrudnieniu lub osiąganych dochodach w różnych podmiotach gospodarczych. Działania te doprowadziły do zaciągnięcia przez podstawione osoby w oparciu o nierzetelne dokumenty załączane do wniosków kredytowych pożyczek i kredytów na szkodę SKOK w Wołominie oraz BGŻ BNP Paribas z siedzibą w Warszawie.Niejednokrotnie zabezpieczeniem tych zobowiązań były poręczenia oparte na nierzetelnych zaświadczeniach lub oświadczeniach poręczycieli oraz hipoteki na nieruchomościach należących do różnych osób, które były nieadekwatne w stosunku do wysokości zobowiązań oraz nie dawały gwarancji skutecznej ich egzekucji.

Mirosławowi Cz. zarzucono również współdziałanie z osobami zobowiązanymi na podstawie Statutu SKOK w Wołominie, Regulaminu Zarządu i Podziału Czynności Członków Zarządu do zajmowania się sprawami majątkowymi Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej w Wołominie. Osoby te nadużyły udzielonych im uprawnień poprzez nierzetelną ocenę zdolności kredytowej podstawionych potencjalnych pożyczkobiorców i ostatecznie pozytywną weryfikację, a w konsekwencji podjęcie decyzji o przyznaniu pożyczek we wnioskowanych kwotach. Decyzje te zapadały pomimo świadomości, iż załączone do wniosku dokumenty są nierzetelne, a pożyczkobiorcy nie są zdolni do spłaty zobowiązań, nie mają zamiaru ich spłacać, udzielone zabezpieczenia są pozorne, zaś środki z pożyczek ostatecznie wpływają na konto lub są przekazywane w gotówce Mirosławowi Cz.

Jeden z zarzutów dotyczy pożyczki zaciągniętej w SKOK w Wołominie osobiście przez Mirosława Cz.

Członkowie grupy zasiądą na ławie oskarżonych

Jerzemu Cz. zarzucono popełnienie 21 czynów. Obejmowały one udział w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Mirosława Cz., a także przestępstw kwalifikowanych jako pomocnictwo do czynów zarzucanych Mirosławowi Cz. Polegały one w szczególności na poświadczaniu nieprawdy w dokumentach załączanych do wniosków kredytowych (zaświadczeniach o zatrudnieniu lub osiąganych dochodach), udzielaniu pozornych poręczeń oraz zabezpieczeń do pożyczek i kredytów na posiadanych nieruchomościach, nakłanianiu osób do zaciągnięcia zobowiązań na rzecz Mirosława Cz., wożeniu podstawionych pożyczkobiorców do siedziby SKOK w Wołominie.

Trzy zarzuty dotyczą pożyczek zaciągniętych osobiście przez Jerzego Cz. na szkodę SKOK w Wołominie.

Rafał Robert K. stanął pod 11 zarzutami. Poza udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Mirosława Cz. odpowie on w szczególności za poświadczanie nieprawdy w dokumentach załączanych do wniosków kredytowych, zawieranie fikcyjnych umów w imieniu podmiotów gospodarczych poświadczających rzekomą zdolność kredytową danych osób, a także wożenie „słupów” do siedziby instytucji kredytowych i wspieranie ich działań na miejscu.

Beacie Sz. zarzucono popełnienie 32 czynów. Została ona oskarżona o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Mirosława Cz., a ponadto poświadczanie nieprawdy w dokumentach załączanych do wniosków kredytowych oraz potwierdzanie tych nierzetelnych danych podczas telefonicznej weryfikacji przez uprawnionego pracownika instytucji kredytowej.

Straty wynoszą prawie 150 milionów złotych

W toku śledztwa ustalono, że kierujący grupą przestępczą Mirosław Cz. swoimi bezprawnymi działaniami doprowadził do wystąpienia szkody w majątku SKOK w Wołominie w kwocie 145 milionów 570 tysięcy złotych, a BGŻ BNP Paribas niekorzystnie rozporządził mieniem w kwocie 336 tysięcy 677 złotych.

Pozostali podejrzani popełnili zarzucane im czyny pod kierownictwem Mirosława Cz. Ich przestępcze działania doprowadziły zatem instytucje finansowe do takich samych strat, jak w przypadku Mirosława Cz.

Majątek sprawców został zabezpieczony

W stosunku do Mirosława Cz. tytułem środka zapobiegawczego od 13 maja 20156 roku stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Wobec Jerzego Cz. tytułem środków zapobiegawczych zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 100 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. Wobec Rafała Roberta K. prokurator zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 100 tysięcy złotych, zaś wobec Beaty Sz. prokurator zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 20 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

W celu zapewnienia wykonania grożących oskarżonym kar grzywien, obowiązków zwrotu pokrzywdzonym korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstw i innych roszczeń finansowych ustanowiono zabezpieczenia na należących do oskarżonych nieruchomościach oraz środkach płatniczych:

- w stosunku do Mirosława Cz. w łącznej kwocie 1 miliona 248 tysięcy 37 złotych,

- w stosunku do Jerzego Cz. w łącznej kwocie 43 milionów 440 tysięcy złotych,

- w stosunku do Rafała Roberta K. w łącznej kwocie 1 miliona 11 tysięcy 278 złotych,

- w stosunku do Beaty Sz. w łącznej kwocie 309 tysięcy 68 złotych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.02.2018, 14:52
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ