Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIiR informuje:
Ponad pół miliarda złotych otrzymają 42 projekty z obszaru kultury. Środki, przeznaczone głównie na rozwój infrastruktury, modernizację lub rozbudowę obiektów, trafią do muzeów, oper, teatrów, centrów kultury oraz innych instytucji m.in. z Krosna, Łańcuta, Kozłówki, Wrocławia, Głogowa, Opola, Torunia, Bydgoszczy, Gniezna, Zielonej Góry, Pelplina czy Słupska. Wsparcie pochodzi ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Trzeci konkurs w obszarze kultury w ramach POIiŚ 2014-2020 zdominowany przez projekty ujęte w kontraktach terytorialnych dla poszczególnych województw
W połowie 2017 r. rozpoczął się proces zawierania umów z Beneficjentami na realizację projektów wyłonionych w trzecim naborze wniosków do VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Duże znaczenie dla powodzenia naboru miały kontrakty terytorialne. Spośród dofinansowanych 42 projektów dotyczących infrastruktury zabytkowej i niezabytkowej aż 35 ujętych jest w kontraktach terytorialnych dla poszczególnych województw.
Kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) przyznana projektom "kontraktowym" wyniosła aż 547,6 mln zł. Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju podkreślił, że tym samym w ramach kontraktu terytorialnego powinny być uzgodnione wyłącznie projekty mające realne szanse sfinansowania w najbliższych latach.
Obecnie podpisano już 17 umów o dofinansowanie na realizację projektów ujętych w kontraktach terytorialnych, takich jak m.in. "Modernizacja Zespołu Budynków Panoramy Racławickiej", "Zwiększenie dostępności do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim poprzez poprawę infrastruktury Muzeum Historyczno-Archeologicznego i Rezerwatu krzemionki oraz Pałacu Wielopolskich", "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" czy "Konserwacja wnętrz korpusu nawowego perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej – Bazylika Katedralna w Sandomierzu".
Dzięki funduszom Unii Europejskiej, dostępnym w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, wsparcie otrzyma również jedyna w Polsce publiczna placówka muzealna poświęcona fotografii, a Opera Wrocławska czy opolski Teatr Nowy będą mogły jeszcze lepiej wykorzystywać swój potencjał i rozwijać prowadzoną działalność. Ponadto, placówki takie jak Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi czy Bielskie Centrum Kultury zyskają dodatkową, nowoczesną przestrzeń, a instytucje takie jak Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli dzięki pozyskanym środkom przeprowadzą szereg prac o charakterze restauratorskim i konserwatorskim, których efektem będzie nowatorski program kulturalno-edukacyjny obejmujący zarówno program podstawowy, jak i kolekcję stałą.
Ogółem, w wyniku przeprowadzonych dotąd trzech naborów dotyczących infrastruktury zabytkowej i niezabytkowej w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury POIiŚ 2014-2020, dofinansowanie uzyskało 48 projektów z obszaru kultury, ujętych w kontraktach terytorialnych dla poszczególnych województw. Wysokość przyznanego dofinansowania ze środków EFRR wyniosła łącznie 785,7 mln zł.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.03.2018, 15:46 |
Źródło informacji | MIiR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |