Newsletter

Pięć firm chce stworzyć koncepcję budowy Portu Centralnego w Gdańsku

06.03.2018, 12:12aktualizacja: 06.03.2018, 12:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pięć firm i konsorcjów jest chętnych na opracowanie koncepcji budowy Portu Centralnego w Porcie Morskim w Gdańsku. Planuje się przeznaczyć kilkaset hektarów terenu Zatoki Gdańskiej pod nowe, uniwersalne terminale. Pierwsze mogą być gotowe w 2024 roku.

Rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Agata Kupracz poinformowała we wtorek, że otwarto oferty na ogłoszony w ostatnich dniach grudnia 2017 r. przetarg na koncepcję budowy Portu Centralnego.

"ZMPG będzie wybierać spośród pięciu ofert doświadczonych firm" - podkreśliła.

Do przetargu stanęło jedno przedsiębiorstwo (ILF Consulting Engineers Polska) oraz cztery konsorcja (1. Industria Project i Europrojekt Gdańsk; 2. Sweco Consulting i Wuprohyd; 3. IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, IDOM Consulting, Engineering, Architecture, S.A.U. oraz Arcadis i Berenguer Ingenieros S.L.; 4. Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego i Mosty Gdańsk).

Wykonawca będzie miał 10 miesięcy na opracowanie kompletnej koncepcji Portu Centralnego.

"To duży krok do przodu w kwestii budowy Portu Centralnego. Otwarcie ofert, a później wyłonienie wykonawcy, to wyraźny sygnał, że jesteśmy zdeterminowani i chcemy, by Port Centralny powstał. Zależy nam na tym, by koncepcja została opracowana z najwyższą starannością, dlatego uważnie będziemy przyglądać się ofertom" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes ZMPG S.A, Łukasz Greinke.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie wielobranżowej koncepcji zagospodarowania Portu Centralnego. Opracowanie to ma zawierać m.in. analizę popytu na towarowo-pasażerski transport morski, zarówno krajowy, jak i europejski czy globalny oraz prognozy długookresowych zmian popytu na ten transport do roku 2050. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.03.2018, 12:12
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ