Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: ponad 21 tys. – tyle kobiet pełni służbę w formacjach MSWiA (komunikat)

08.03.2018, 13:40aktualizacja: 08.03.2018, 13:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

W szeregach czterech służb podległych MSWiA jest ponad 21 tys. kobiet-funkcjonariuszek. Kobiety pełnią służbę m.in. jako pirotechnicy w Służbie Ochrony Państwa, piloci w Straży Granicznej, funkcjonariuszki Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, dowódcy zastępów w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej.

Ponad 15,8 tys. policjantek

Najwięcej - bo 15 tys. 843 kobiety - służą w Policji. Policjantki stanową ponad 16 proc. wszystkich funkcjonariuszy Policji. Policjantki pracują we wszystkich pionach Policji – zasilają szeregi prewencji, pełnią funkcję dzielnicowych, patrolują drogi, służą w wydziałach kryminalnych czy w policji konnej.

Najwięcej pań jest w szeregach służb prewencyjnej (prawie 8,5 tys.) i kryminalnej (ponad 6 tys.), a 700 kobiet zajmuje stanowiska kierownicze. W 2016 r. – po raz pierwszy w historii – kobieta została zastępcą komendanta głównego Policji.

Policjantki służą m.in. jako funkcjonariuszki Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, a jedna z pań jest pilotem w Lotnictwie Policji.

Co czwarty strażnik graniczny jest kobietą

Spośród wszystkich służb resortu spraw wewnętrznych i administracji, Straż Graniczna jest formacją, w której procentowo jest najwięcej kobiet. Obecnie w Straży Granicznej służbę pełni ponad 3,8 tys. kobiet (na ogólną liczbę niemal 14,8 tys. funkcjonariuszy). Najwięcej kobiet, bo niemal 2,8 tys. pełni służbę w pionie granicznym.

Najwięcej kobiet wykonuje swoje obowiązki w Nadbużańskim, Bieszczadzkim i Podlaskim Oddziale Straży Granicznej.

Panie w Straży Granicznej pełnią również służbę na jednostkach pływających, są pilotami, przewodnikami psów służbowych. Kobiety-funkcjonariuszki służą w Grupach Interwencji Specjalnych Straży Granicznej, które m.in. podejmują interwencje wobec podróżnych, którzy zagrażają bezpieczeństwu na terenie portów lotniczych i na pokładach samolotów.

Kobiety w jednostkach ratowniczo-gaśniczych

W Państwowej Straży Pożarnej służą 1 tys. 174 funkcjonariuszki (na ogólną liczbę prawie 30 tys. strażaków). Ze wszystkich czterech służb podległych MSWiA, procentowy udział kobiet w straży pożarnej jest najmniejszy - funkcjonariuszki stanowią jedynie 4 proc. ogółu funkcjonariuszy PSP.

Zdecydowana większość kobiet, bo aż 1 tys. 13, pełni służbę w codziennym rozkładzie czasu służby (8 godzinnym). Najwięcej pań, bo ponad 450, pracuje w pionie logistyki. Z kolei w pionie operacyjnym służbę pełni 220 kobiet.

Jedynie 161 kobiet-funkcjonariuszek Państwowej Straży Pożarnej jest zatrudniona w zmianowym rozkładzie czasu służby. Pełnienie służby w tym systemie wiąże się m.in. z udziałem w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Z danych PSP wynika, że ponad 30 funkcjonariuszek PSP bezpośrednio uczestniczy w działaniach ratowniczo - gaśniczych.

W 2017 r. 367 kobiet starało się o przyjęcie do służby przygotowawczej w PSP, a 136 ubiegało się o przyjęcie do szkół pożarniczych tzw. służby kandydackiej.

W SOP najwięcej kobiet służy w pionie ochrony

Aktualnie w SOP służbę pełnią 193 kobiety. Stanowią prawie 10 proc. ogółu funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Najwięcej kobiet – ponad 50 proc. - służy w pionie ochrony. Pierwsze funkcjonariuszki w ochronie bezpośredniej pojawiły się w grupach ochronnych premier Hanny Suchockiej.

Funkcjonariuszki pełnią obowiązki we wszystkich pionach struktury Służby Ochrony Państwa. Kobiety uczestniczą m.in. w działaniach ochronnych jako pirotechnicy i oficerowie ochrony bezpośredniej, zabezpieczają również miejsca czasowego pobytu osób ochranianych i zapewniają ochronę obiektów rządowych. W ubiegłym roku 149 pań starało się o przyjęcie do służby.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/ karo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2018, 13:40
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ