Newsletter

Zdrowie i styl życia

MZ: Informacja dla rodziców nt. bakterii streptococcus pneumoniae (komunikat)

12.03.2018, 17:12aktualizacja: 12.03.2018, 17:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MZ informuje:

Bakteria Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc, pneumokok) należy do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (posocznica (sepsa) - uogólnione zakażenie, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) i nieinwazyjne (zapalenie płuc, zapalenie stawów). Zakażenia inwazyjne mogą powodować poważne powikłania, a nawet mogą prowadzić do zgonu.

Zakażenie pneumokokiem przenosi się poprzez wdychanie drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny unoszących się w powietrzu oraz przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci.

Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, ale najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych 2 latach życia. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom pneumokokowym jest szczepienie ochronne. Szczepionki przeciwko pneumokokom zawierają jedynie mały fragment komórki bakteryjnej.

W Polsce dostępne są dwie szczepionki skoniugowane (10-walentna, 13-walentna), które stosuje się u dzieci od ukończenia 6 tygodnia życia. Obie szczepionki PCV-10 (zawierająca 10 serotypów pneumokoka) i PCV-13 (zawierająca 13 serotypów pneumokoka) są bezpieczne, skuteczne i immunogenne w stosunku do antygenów pneumokoka zawartych w szczepionce. Szczepionki stymulują niedojrzały układ odpornościowy niemowlęcia i małego dziecka i chronią przed zakażeniem typami pneumokoków, które najczęściej wywołują choroby inwazyjne. Szczepionki przeciwko pneumokokom są skuteczne, bezpieczne i nie powodują poważnych problemów zdrowotnych. W wielu krajach niemowlętom i dzieciom do 2. roku życia podano już wiele milionów dawek skoniugowanych szczepionek, nie obserwując poważnych reakcji niepożądanych. Szczepionkę podaje się w postaci zastrzyku domięśniowego.

U niektórych dzieci szczepionka pneumokokowa może wywołać przemijające, łagodne niepożądane odczyny poszczepienne w ciągu 1-3 dni po szczepieniu. Najczęściej (

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.03.2018, 17:12
Źródło informacji MZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ