Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: członkowie grupy przestępczej odpowiedzą za handel ludźmi i wymuszenia rozbójnicze (komunikat)

13.03.2018, 11:16aktualizacja: 13.03.2018, 11:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem szeregu przestępstw, między innymi handlu ludźmi i wymuszeniami rozbójniczymi.

Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił akt oskarżenia przeciwko 3 osobom. Wśród oskarżonych jest 45-letni mężczyzna, który kierował zorganizowaną grupą przestępczą.

Udzielano pożyczek na wysoki procent

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała na terenie województwa śląskiego od 2013 roku do 2015 roku. Członkowie tej grupy prowadzili nielegalną działalność, czerpiąc korzyści majątkowe z udzielania pożyczek na wysoki procent, albo z handlu ludźmi.

Organizator grupy udzielał pożyczek głównie mieszkańcom Chorzowa, ale także osobom zamieszkałym w innym miastach województwa śląskiego. Pożyczki sięgały kwot od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pożyczki te oskarżony oprocentowywał według własnego uznania oraz powiększał je o dodatkowe koszty, które nakładał w dowolny sposób. Nakładał też kary pieniężne na nieterminowych pożyczkobiorców.

Powodowało to, że zadłużenie w drastyczny sposób wzrastało, aż do takiej wysokości, że dana osoba stawała się niewypłacalna. Dochodziło do sytuacji, że pożyczkobiorca spłacał kilkunastokrotną wartość pożyczki i nadal pozostawał dłużnikiem. Pożyczkobiorcy zmuszani też byli do przymusowych prac.

Dla przykładu jeden z pokrzywdzonych uzyskał tytułem pożyczko kwotę 800 złotych. Za dwa tygodnia został on zobowiązany do zwrotu kwoty 1600 złotych.

Pokrzywdzeni byli wywożeni do pracy w Niemczech

Kolejnym źródłem czerpania korzyści majątkowych przez oskarżonych członków grupy przestępczej był handel ludźmi.

Sprawcy wprowadzali pokrzywdzonych w błąd, co do warunków zatrudnienia na terenie Niemiec. Następnie pozbawiali ich możliwości rezygnacji z pracy i nakładali na nich kary finansowe.

Dla przykładu jeden z pokrzywdzonych miał otrzymać umówione wynagrodzenie w kwocie 1000 Euro. W rzeczywistości otrzymał jedynie kwotę 120 Euro. Reszta pieniędzy została mu potrącona z tytułu rzekomych kar np. za upominanie się o pieniądze.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.03.2018, 11:16
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ