Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSWiA informuje:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło dziś Państwowej Komisji Wyborczej pierwszą grupę 80 kandydatów na komisarzy wyborczych – spośród nich PKW będzie mogła wybrać 53 komisarzy. To osoby, które spełniły wymogi formalne i przesłanki ustawowe do objęcia funkcji komisarza, a także uzyskały najlepsze wyniki podczas egzaminu, który odbył się 3 marca. Kolejni kandydaci zostaną przedstawieni 15 marca.
W wyniku przeprowadzonego naboru przedstawiona została grupa 80 kandydatów na 53 komisarzy wyborczych w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim i opolskim. Wśród przedstawionych kandydatów znajduje się m.in. 31 sędziów, 7 adwokatów i 20 radców prawnych. Kandydaci z kolejnych województw, zgodnie z ustaleniami z PKW, zostaną przedstawieni 15 marca.
W dniach 24 oraz 25 lutego 2018 r. Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zorganizował bezpłatne szkolenie dla kandydatów na komisarzy. 3 marca odbył się egzamin. Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na 5-letnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, czy przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/ bos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.03.2018, 14:14 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |