Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Nazwa.pl - największy rejestrator nazw w domenie .pl współpracujący z NASK PIB podpisał obsługiwane przez siebie nazwy protokołem DNSSEC. Wprowadzane zmiany zwiększają poziom bezpieczeństwa prawie o ok. 450 tys. domen, co stanowi niemal jedną piątą wszystkich nazw w domenie .pl.
Bezpieczeństwo w sieci to niezwykle istotna i aktualna kwestia dla każdego internauty. W szczególności, jeżeli dokonujemy transakcji on-line czy podajemy swoje dane w Internecie. Na koniec 2017 roku ok 1,6% nazw w domenie .pl było zabezpieczone protokołem DNSSEC.
Liczba zabezpieczonych nazw wzrosła do prawie 490 tys. z czego Nazwa.pl obsługuje ponad 90% z nich, co daje firmie niekwestionowaną pozycję nr 1 w zakresie bezpieczeństwa wśród firm oferujących usługi rejestracji domen i hostingu w Polsce.
Od teraz wszystkie nazwy w domenie .pl obsługiwane przez Nazwa.pl będą domyślnie zabezpieczone w ten sposób.
Lider wyznacza standardy
Nazwa.pl jest liderem rynku domen internetowych w Polsce. Niemal, co czwarta domena .pl jest zarejestrowana za pośrednictwem tej firmy. Uruchomienie DNSSEC to krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa polskiego Internetu. „Bycie nr 1 zobowiązuje, także do tego, aby brać odpowiedzialność za to, co dzieje się na rynku. Taka sytuacja obliguje nas do wyznaczania trendów. Dlatego zdecydowaliśmy się na to, aby nasi klienci w ramach opłaty za domenę uzyskali dostęp do bezpiecznego protokołu - mówi Krzysztof Cebrat prezes Zarządu Nazwa.pl. Chcemy, by użytkownicy domen zarejestrowanych w Nazwa.pl czuli się pewnie i bezpiecznie” - dodaje Cebrat.
Znaczenie dla polskiego rynku
„Bardzo nas cieszy, że nasze działania edukacyjne oraz warsztaty techniczne organizowane dla Partnerów dotyczące bezpieczeństwa domen internetowych przynoszą efekty. Tym bardziej doceniamy fakt, że największy Partner NASK, Nazwa.pl, zdecydował się na zabezpieczenie obsługiwanych przez siebie domen protokołem DNSSEC i tym samym awansował do grona liderów nowoczesnych rejestratorów domen w Europie. Warto dodać, że wśród naszych rejestratorów są również inne firmy oferujące wsparcie DNSSEC i mamy nadzieję, że wkrótce ta usługa stanie się standardem w Polsce” - mówi Roman Malinowski - kierujący krajowym rejestrem domeny .pl w NASK.
Dzięki tym działaniom łączna liczba nazw zabezpieczonych protokołem DNSSEC wzrosła do prawie 490 tys., a rejestr domeny .pl znalazł się na czwartym miejscu najlepiej zabezpieczonych pod tym względem rejestrów wśród wszystkich, ponad 60 członków CENTR (Council of European National Top-Level Registries) za Holandią (ponad 2 mln 870 tys. nazw) , Szwecją (ponad 870 tys. nazw) i Czechami (ponad 620 tys. nazw).
Bezpieczeństwo poprzez DNSSEC
Dotychczas wykorzystywany protokół DNS został zaprojektowany tak, aby w szybki i prosty sposób użytkownik Internetu otrzymał połączenie z poszukiwaną stroną, niestety odbywa się to przy pominięciu weryfikacji autentyczności. „W praktyce oznacza to, że strona internetowa w niezabezpieczonej domenie może zostać podmieniona. Wyobraźmy sobie, że logujemy się do fałszywej strony banku czy urzędu, podając nasze dane, a co za tym idzie narażamy się na utratę pieniędzy czy ujawnienie wrażliwych informacji na nasz temat” - tłumaczy Krzysztof Cebrat, prezes Zarządu Nazwa.pl.
Protokół DNSSEC jest jednym z elementów podnoszących poziom bezpieczeństwa Internautów poprzez mechanizmy uwierzytelnienia źródeł danych w DNS za pomocą kryptografii asymetrycznej oraz podpisów cyfrowych. DNSSEC jest skuteczną metodą zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z DNS, a przez to bezpieczeństwa użytkowników Internetu oraz instytucji funkcjonujących w sieci.
Oznacza to, że np. po wpisaniu w okno przeglądarki adresu www sklepu czy banku, użytkownik ma pewność, że rzeczywiście otworzy się strona, której szuka, a nie ta przygotowana przez cyberprzestępców.
KONTAKT:
e-mail: media@nask.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.03.2018, 15:57 |
Źródło informacji | NASK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE