Newsletter

PK: zarzuty dla byłego wiceburmistrza Bogatyni za nieprawidłowości przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych (komunikat)

23.03.2018, 12:30aktualizacja: 23.03.2018, 12:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze nadzoruje śledztwo dotyczące nieprawidłowości związanych z realizacją inwestycji finansowanych w gminie Bogatynia. Postępowanie to prowadzone jest przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Delegatura we Wrocławiu.

Zatrzymane zostały trzy osoby

W toku śledztwa wczoraj (22 marca 2018 roku) funkcjonariusze CBA, na polecenie prokuratora, zatrzymali byłego Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Dominika M., wykonawcę prac budowlanych Eugeniusza F. oraz kierownika budowy Rafała R.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator ogłosił im zarzuty.

Były Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Dominik M. podejrzany jest o niedopełnienie obowiązków służbowych. Polegało to na braku należytego nadzoru nad komórką odpowiedzialną za realizację inwestycji oraz firmą sprawującą z ramienia gminy nadzór nad wykonawcą inwestycji gminnych. Inwestycje te obejmowały odbudowę sieci kanalizacji ogólnospławnej oraz nawierzchni ulic w Porajowie. Chodzi o przestępstwo z art. 231 par. 1 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Wykonawcy prac budowlanych Eugeniuszowi F. prokurator zarzucił poświadczenie nieprawdy oraz podrobienie dokumentów oraz doprowadzenie Gminy Bogatynia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości nie mniejszej niż 505 tysięcy złotych. Chodzi między innymi o przestępstwo z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Natomiast kierownik budowy Rafał R. podejrzany jest o poświadczenie nieprawdy i podrobienie dokumentów. Chodzi o przestępstwa z art. 271 par. 1 kodeksu karnego i z art. 270 par. 1 kodeksu karnego, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Zabezpieczono majątek sprawców

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dominik M. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Po przeprowadzeniu czynności zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 5 tysięcy złotych i dozoru Policji. Ponadto, na poczet zabezpieczenia wykonania kary grzywny i orzeczenia w przedmiocie kosztów sądowych, prokurator dokonał tymczasowego zajęcia mienia w postaci należącego do niego samochodu osobowego.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Eugeniusz F. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Po przeprowadzeniu czynności zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 10 tysięcy złotych i dozoru Policji. Ponadto, na poczet orzeczenia obowiązku naprawienia szkody w wysokości 505 tysięcy złotych na rzecz Gminy Bogatynia, dokonano zabezpieczenia majątkowego na czterech nieruchomościach należących w połowie do podejrzanego o szacunkowej wartości prawie 670 tysięcy złotych.

Rafał R. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 5 tysięcy złotych oraz dozór Policji. Ponadto dokonano zabezpieczenia majątkowego wykonania orzeczenia w przedmiocie grzywny i kosztów sądowych w kwocie 15 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.03.2018, 12:30
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ