Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- NFOŚiGW informuje:
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie w kwocie 703 154,00 zł na rewitalizację zabytkowego ogrodu w otoczeniu Pałacu Myślewickiego.
Umowa w tej sprawie 22 marca br. została podpisana w siedzibie NFOŚiGW przez Zastępcę Prezesa Zarządu NFOŚiGW Annę Król i Zastępcę Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie Hannę Jung-Migdalską. Porozumienie przewiduje przywrócenie walorów przyrodniczych południowej części zabytkowego ogrodu rosnącego wokół Pałacu Myślewickiego. Jest to miejsce historyczne i reprezentacyjne, m. in. dlatego odbywają się tam często spotkania przedstawicieli placówek dyplomatycznych z członkami polskiego rządu.
Wśród zaplanowanych działań przewidziane jest uporządkowanie obecnie rosnącego drzewostanu, szczególnie wycięcie jego zamierającej części, która może stwarzać zagrożenie dla spacerowiczów. Realizacja zadania pozwoli także odrestaurować i lepiej zadbać o pozostały drzewostan, zwłaszcza wiązy, dęby i kasztanowce. Przewidziane są ponadto nasadzenia nowych drzew, krzewów i bylin oraz zakup sprzętu potrzebnego do pielęgnacji roślin. Cały projekt, który będzie trwał do 30 listopada 2019 r., prowadzony jest przy akceptacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Koszt całkowity prac konserwatorskich wyniesie 781 283,00 zł.
– Udało nam się w ubiegłym roku, dzięki pomocy Narodowego Funduszu, wykonać prace przed Pałacem Myślewickim od strony wejściowej. Teraz będziemy mogli podjąć prace od strony południowej, na tyłach obiektu. W pałacu odbywa się wiele ważnych spotkań, organizowanych na przykład przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, więc widok na ogród jest bardzo istotny – wyjaśniła Zastępca Dyrektora warszawskich Łazienek, Hanna Jung-Migdalska.
– Gratulujemy i z przyjemnością obejrzymy efekty rewitalizacji tego szczególnego miejsca w Łazienkach Królewskich – powiedziała Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Anna Król, dodając, że Narodowy Fundusz zawsze chętnie wspiera projekty, które mają walor ekologiczny, ale zarazem także społeczny czy kulturalny.
Dofinansowanie przez NFOŚiGW renowacji ogrodu w Łazienkach Królewskich odbędzie się w ramach programu priorytetowego Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej – Część. 1. Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo. Jego głównym celem – zgodnie z polityką realizowaną przez Ministerstwo Środowiska – jest powstrzymanie procesu utraty różnorodności biologicznej i krajobrazowej, odtworzenie i wzbogacenie zasobów przyrody oraz skuteczne zarządzanie gatunkami i siedliskami (w tym rozpoznanie pojawiających się zagrożeń), a także wzmocnienie działań z zakresu edukacji ekologicznej, służących ochronie przyrody.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ emi/ skr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.03.2018, 15:55 |
Źródło informacji | NFOŚiGW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu