Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: prokurator skutecznie zaskarżył uchwałę ws. wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie (komunikat)

30.03.2018, 10:57aktualizacja: 30.03.2018, 10:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Rada Powiatu Nakielskiego uchwałą z 26 października 2016 roku określiła wysokość opłat za usunięcie pojazdu, opłat za parkowanie pojazdu na parkingu strzeżonym oraz kosztów powstałych w związku z wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu. W załączniku do tego aktu prawa miejscowego przewidziano stawki opłat opiewające m.in. na kwoty:

- za usunięcie roweru lub motoroweru –110 złotych,

- za usunięcie motocykla - 218 złotych,

- za usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony - 476 złotych.

W tabeli określono także stawki kwotowe opłat za dobowe przechowywanie pojazdów. Opiewały one odpowiednio na kwotę od 19 złotych - w przypadku roweru, do kwoty 51 złotych - w przypadku pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Co prokurator podniósł w skardze

Prokurator Rejonowy w Nakle nad Notecią zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały. Zarzucił rażące naruszenie przepisów prawa, tj. art. 12 pkt 7 i art. 40 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art. 130a ust. 6 ustawy prawo o ruchu drogowym.

Zdaniem prokuratora doszło bowiem do przekroczenia przez Radę Powiatu upoważnienia ustawowego do wydania uchwały, poprzez ustalenie wysokości opłat za usunięcie pojazdu w opisany sposób oraz na nieprawidłowym określeniu granic swobody regulacyjnej, w ramach której nastąpiło uchwalenie opłat.

W uzasadnieniu skargi prokurator wskazał m.in., że stawki opłat z tytułu usunięcia pojazdu z drogi oraz przechowywania go na parkingu strzeżonym zostały wyznaczone na poziomie maksymalnych stawek określonych w obwieszczeniu Ministra Finansów z 28 lipca 2016 roku mimo, że w rzeczywistości koszty te są znacznie niższe.

Sąd stwierdził nieważność uchwały

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 23 stycznia 2018 roku (sygn. akt II SA/Bd 791/17) uwzględnił argumenty prokuratora. WSA stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.

Sąd podzielił pogląd skarżącego prokuratora, że uchwała w przedmiocie ustalenia opłat za usuniecie pojazdu i jego przechowywanie będzie zgodna z prawem wtedy, gdy jej treść będzie zdeterminowana wyłącznie koniecznością sprawnej realizacji tych zadań i rzeczywistymi kosztami usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze danego powiatu, a nie innymi okolicznościami, jak np. zapewnienie wpływów do budżetu powiatu.

Skuteczne zaskarżenie uchwały jest kolejnym przejawem aktywności prokuratury w tzw. sferze „pozakarnej”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.03.2018, 10:57
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ