Newsletter

Eksperci: rosną ceny mieszkań w największych miastach Polski

01.04.2018, 17:26aktualizacja: 01.04.2018, 17:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ceny mieszkań w największych miastach są wyższe średnio o ok. 4,6 proc. niż przed rokiem - wynika z analizy Home Broker oraz Open Finance. Jednocześnie w Polsce ceny nieruchomości rosną najwolniej w Unii Europejskiej.

Jak podali analitycy, w ostatnich 12 miesiącach ceny mieszkań poszły w górę w 17 z analizowanych miast, a w 6 zanotowano spadki. "Ceny najbardziej wzrosły w Bydgoszczy (10,1 proc.), Rzeszowie (7 proc.), Łodzi (6,3 proc.) i Białymstoku (6,2 proc.).

W największych ośrodkach miejskich wahania są mniejsze - w Poznaniu ceny mieszkań wzrosły w ciągu roku o ponad 5 proc., w Gdańsku o 4,5 proc., a w Warszawie o 3,5 procent" - podano. Ceny spadły m.in. w Krakowie (o 1 proc.) oraz w Katowicach (o 2 proc.).

"Polskie nieruchomości zaczęły drożeć dość niedawno, dopiero w 2017 roku. Co więcej, u nas wzrosty cen nie oderwały się tak mocno od poziomów bezpiecznych jak na Węgrzech, w Irlandii, Czechach, Holandii czy na Islandii. W krajach tych nieruchomości drożały w ostatnim roku z dynamiką dwucyfrową, a w skrajnym przypadku Islandii za dom trzeba dziś płacić prawie dwa razy więcej niż 7 lat temu" - poinformowali analitycy.

Polska notuje jeden z najniższych wzrostów cen nieruchomości w Unii Europejskiej - mówił w połowie lutego br. dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. "Według ostatnich danych Eurostatu, wśród krajów z największymi wzrostami znalazły się Irlandia, Portugalia, Węgry i Holandia. Rok do roku mieszkania podrożały tam o ponad 10 proc." - podał Płochocki. "W trzecim kwartale 2017 roku największy wzrost cen nieruchomości został odnotowany w Czechach, gdzie przekroczył 12 proc." - podał dyrektor PZFD. (PAP)

autor: Mariusz Polit

edytor: Dorota Skrobisz

mp/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.04.2018, 17:26
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ