Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: zarzuty dla członków grupy przestępczej, którzy sprzedawali nieistniejące zabytkowe samochody (komunikat)

03.04.2018, 10:37aktualizacja: 03.04.2018, 10:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu wspólnie z funkcjonariuszami z Zarządu w Rzeszowie CBŚP prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie dopuszczalni się oszustw przy zakupie i renowacji oraz sprzedaży zabytkowych samochodów, a także ich przywłaszczaniem. W większości przypadków wartość jednego auta przekraczała 150 tysięcy złotych. Pokrzywdzonymi były osoby z Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.

Grupa działała od 2015 do 2018 roku na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Na skutek przestępczej działalności grupy pokrzywdzeni stracili łącznie co najmniej 3,5 miliona złotych.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie pięciu członków tej grupy przestępczej oraz jednej osoby kierującej grupą.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a w przypadku jednej osoby kierowania tą grupą.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec 2 podejrzanych. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

Zastosowano również zabezpieczenie majątkowe na rzeczach ruchomych i nieruchomościach należących do podejrzanych, na łączną kwotę ponad miliona złotych.

Sprawcy wprowadzali pokrzywdzonych w błąd

W toku śledztwa ustalono, że podejrzani zawierali umowy dotyczące renowacji zabytkowych samochodów znanych marek, nie mając zamiaru wywiązania się z tych umów. Właścicieli aut wprowadzano w błąd co do postępów prac renowacyjnych, prezentując fałszywą dokumentację zdjęciową. Przywłaszczane w ten sposób samochody były sprzedawane. Oferowano także do sprzedaży zabytkowe samochody, które w rzeczywistości nie istniały.

W wyniku poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez specjalistów rejestrowano samochody, a także same karoserie, uzyskując karty ewidencyjne ruchomych zabytków techniki. Przedstawiane do sprzedaży zabytkowe samochody były oferowane kilku nabywcom jednocześnie, a kontrahenci wpłacali znaczne kwoty pieniędzy na ich zakup i renowację. Łącznie straty oszacowano na co najmniej 3,5 miliona złotych.

Dzięki intensywnej pracy policjantów i prokuratorów odzyskano mienie w postaci między innymi zabytkowych samochodów i części do ich renowacji, na łączną kwotę około 627 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.04.2018, 10:37
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ