Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu wspólnie z funkcjonariuszami z Zarządu w Rzeszowie CBŚP prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie dopuszczalni się oszustw przy zakupie i renowacji oraz sprzedaży zabytkowych samochodów, a także ich przywłaszczaniem. W większości przypadków wartość jednego auta przekraczała 150 tysięcy złotych. Pokrzywdzonymi były osoby z Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.
Grupa działała od 2015 do 2018 roku na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Na skutek przestępczej działalności grupy pokrzywdzeni stracili łącznie co najmniej 3,5 miliona złotych.
Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze
Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie pięciu członków tej grupy przestępczej oraz jednej osoby kierującej grupą.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a w przypadku jednej osoby kierowania tą grupą.
Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec 2 podejrzanych. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.
Zastosowano również zabezpieczenie majątkowe na rzeczach ruchomych i nieruchomościach należących do podejrzanych, na łączną kwotę ponad miliona złotych.
Sprawcy wprowadzali pokrzywdzonych w błąd
W toku śledztwa ustalono, że podejrzani zawierali umowy dotyczące renowacji zabytkowych samochodów znanych marek, nie mając zamiaru wywiązania się z tych umów. Właścicieli aut wprowadzano w błąd co do postępów prac renowacyjnych, prezentując fałszywą dokumentację zdjęciową. Przywłaszczane w ten sposób samochody były sprzedawane. Oferowano także do sprzedaży zabytkowe samochody, które w rzeczywistości nie istniały.
W wyniku poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez specjalistów rejestrowano samochody, a także same karoserie, uzyskując karty ewidencyjne ruchomych zabytków techniki. Przedstawiane do sprzedaży zabytkowe samochody były oferowane kilku nabywcom jednocześnie, a kontrahenci wpłacali znaczne kwoty pieniędzy na ich zakup i renowację. Łącznie straty oszacowano na co najmniej 3,5 miliona złotych.
Dzięki intensywnej pracy policjantów i prokuratorów odzyskano mienie w postaci między innymi zabytkowych samochodów i części do ich renowacji, na łączną kwotę około 627 tysięcy złotych.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.04.2018, 10:37 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |