Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
"Ponad 80 tysięcy – tylu kombatantów, inwalidów wojennych, osób deportowanych do pracy przymusowej w czasie II wojny światowej, żołnierzy zmuszanych do niewolniczej pracy i ofiar represji czekało na przywrócenie sprawiedliwości społecznej. Im wszystkim tą ustawą państwo polskie zwraca dług wdzięczności" – powiedziała wicepremier Beata Szydło, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów, po czwartkowym posiedzeniu KSRM.
Komitet Społeczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował propozycję zmiany ustawy o kombatantach i ofiarach represji wojennych. "Uprawnienia ofiar wojny i reżimu komunistycznego są w tej chwili różne, my stopniowo niwelujemy te różnice" – mówiła szefowa KSRM.
Osoby objęte ustawą
Zmiany w ustawie obejmą pięć grup osób. Około 2 500 inwalidów wojennych, osób którym należna jest specjalna cześć i pomoc państwa, odnotuje wzrost dochodów poprzez przyznanie im dodatku pieniężnego.
17 000 żołnierzy przymusowo zatrudnianych z powodów politycznych w kopalniach, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych może liczyć na wzrost dochodów, łatwiejszy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, a także uzyska możliwość otrzymania dodatkowej pomocy pieniężnej.
Osoby deportowane do pracy przymusowej lub osadzone w obozach pracy w czasie II wojny światowej stanowią najliczniejsza grupę. Aż 61 500 osób będących w trudnej sytuacji materialnej lub w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych uzyska prawo do pomocy finansowej.
230 cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych może uzyskać ryczałt energetyczny, a także pomoc pieniężną, jeśli znajdą się w trudnej sytuacji materialnej lub w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych.
Przywracanie sprawiedliwości społecznej
"Wyrazy podziękowania za tę ważną inicjatywę należą się pani Elżbiecie Rafalskiej, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz panu Janowi Kasprzykowi, szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Oni ujęli się za tymi, którym należny jest szczególny hołd. Wsparcie, jakie otrzymają osoby objęte ustawą, pozwoli na lepsze zaspokojenie ich potrzeb materialnych" – podsumowała wicepremier Beata Szydło.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/ karo/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.04.2018, 21:43 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |