Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: 11 osób zatrzymanych w związku z udziałem w grupie przestępczej i zarzutami wyłudzenia 11 mln zł dotacji na szkodę ARiMR (komunikat)

06.04.2018, 11:29aktualizacja: 06.04.2018, 11:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Łodzi, zatrzymali 11 osób w wieku od 28 do 67 lat, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wyłudzanie dotacji w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w rolnictwie.

Grupa działała w latach 2009-2017

Jak wynika z dokonanych ustaleń, grupa działała w latach 2009 – 2017 i wyłudziła dotacje w kwocie sięgającej 11 milionów złotych. Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą 55 – latek, poprzez sieć powiązanych ze sobą osób i podmiotów gospodarczych, w ramach zorganizowanej i kierowanej przez siebie grupy przestępczej, prowadził działalność, polegającą na wyłudzaniu dotacji unijnych związanych z dopłatami do działalności rolniczej na szkodę ARiMR. W skład grupy wchodzili członkowie rodziny, znajomi oraz współpracownicy z założonych podmiotów gospodarczych, a nadto ówcześni pracownicy Biura Powiatowego w Łęczycy ARiMR. Każda z osób miała przydzielone konkretne zadania. Wnioski o przyznanie dotacji składane były zarówno przez podstawione osoby fizyczne, jak i w imieniu założonych podmiotów gospodarczych.

Istotna rola pracowników ARiMR w przestępczym procederze

Istotną rolę w przestępczym procederze pełnili pracownicy agencji, do których docierały wnioski o dopłaty. Pilotowali oni sprawy osób powiązanych z grupą przestępczą. Z wyprzedzeniem informowali o planowanych kontrolach, co pozwalało na podjęcie działań w celu uniknięcia ewentualnych konsekwencji, związanych np. z koniecznością zwrotu dotacji.

Z poczynionych ustaleń wynika, że występowano o dopłaty na działki, na których w ogóle nie było upraw. Często dochodziło do sytuacji, że wchodzące w skład grupy przestępczej osoby, tuż przed upływem terminu, pozyskiwały od pracowników agencji informacje, które z nieruchomości zlokalizowane na obszarze jej działania nie zostały jeszcze objęte wnioskami. Pozwalało to na ujmowanie ich w kierowanych następnie wnioskach. Ubiegając się o dotacje wykazywano nieruchomości z powiatu łęczyckiego, zgierskiego i kolskiego. W sytuacji natomiast, gdy dochodziło do błędów i konkretną nieruchomość objęto więcej niż jednym wnioskiem, w uzgodnieniu z urzędnikami dokonywano korekt. Zdarzało się, że podmioty ubiegające się o dofinansowanie wymieniały się działkami, aby zachować ciągłość procedur. Pracownicy agencji pomagali również w fałszowaniu wniosków bądź dopisywali daty i dane po to, aby uniknąć zakwestionowania w przyszłości składanych dokumentów. Wyłudzone dotacje trafiały na kilkanaście kont. Pozwalały one na zakup licznych nieruchomości. Inwestowano je także w sprzęt rolnicze i maszyny.

Środki zapobiegawcze

Po przesłuchaniach skierowany został wniosek o tymczasowe aresztowanie 55 – latka, który zostanie rozpoznany przez Sąd w dniu dzisiejszym. Co do pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów, zakazów opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ponieważ podejrzani działali w warunkach zorganizowanej grupy przestępczej

i z przestępstwa uczynili stałe źródło dochodu, grozi im kara nawet do lat 15 pozbawienia wolności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.04.2018, 11:29
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ