Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Cieszę się, że mamy intensywny dialog na temat praworządności w Polsce. Obie strony dążą do znalezienia pewnego konsensusu, kompromisu, który umożliwi zamknięcie sprawy art. 7 i przejście do realizacji wspólnych ważnych wyzwań, przed którymi stoi UE – powiedział szef polskiego MSZ po spotkaniu z przebywającym z wizytą w Warszawie pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.
Głównymi tematami rozmów były reforma polskiego sądownictwa oraz aktualne kwestie międzynarodowe i bieżąca agenda unijna. Wizyta wiceprzewodniczącego Timmermansa była okazją do kontynuacji formuły bezpośredniej wymiany poglądów przedstawicieli Komisji Europejskiej, Polski oraz naczelnych organów sądowniczych i polskiego środowiska prawniczego. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że wspiera dialog na najwyższym szczeblu, angażujący bezpośrednio zainteresowane strony, który jest przejawem nowego podejścia do prowadzenia dyskusji na temat praworządności.
Spotkania, w których uczestniczył wiceprzewodniczący Frans Timmermans, były również okazją do podsumowania dotychczasowych postępów w dialogu Polski i Komisji Europejskiej oraz omówienia kolejnych etapów reformy sądownictwa w Polsce, w tym także zapoznania się z przedłożonymi w ostatnich dniach do laski marszałkowskiej projektami nowelizującymi ustawy regulujące ustrój wymiaru sprawiedliwości. – Różne sugestie dotyczące ulepszenia poszczególnych elementów tego systemu są możliwe, natomiast chodzi nam o to, aby istota tego systemu nie została zagubiona – zaznaczył minister Czaputowicz. Podkreślił jednocześnie, że wizyta przebiegła w konstruktywnej atmosferze i przyczyniła się do lepszego zrozumienia stanowiska stron oraz wzajemnych intencji. – Staraliśmy się tę wizytę zorganizować w taki sposób, aby Pan Przewodniczący miał opinię różnych instytucji biorących udział w reformie systemu sądownictwa i by mógł wyrobić sobie opinię na temat tego, jak ta reforma przebiega i jakie są jeszcze ewentualne możliwości przyjęcia pewnych usprawnień sugerowanych przez Komisję Europejską – zauważył szef polskiej dyplomacji.
Podczas wizyty w Warszawie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej spotkał się również z premierem Mateuszem Morawieckim oraz przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP. Rozmawiał także z I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf i z Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.04.2018, 21:29 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |