Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MKiDN informuje:
Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków Pani Wiceminister Magdaleny Gawin. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.
- To bardzo ważne żeby dbać o zabytki. Dbanie o dziedzictwo kultury to dbanie o pozostałości po naszych przodkach. Zabytki to znaki pamięci zbiorowej, mają wielkie znaczenie dla nauki o naszych dziejach - powiedziała Wiceminister Kultury Magdalena Gawin.
Konkurs skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Charakter edukacyjny konkursu polega na popularyzacji wiedzy dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury podczas ich użytkowania oraz w trakcie przeprowadzanych remontów.
Nominowani:
A. Kategoria utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
Nominacje:
1. Kaplica Hochberga przy kościele Świętego Wincentego i Świętego Jakuba – obecnej katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu, woj. dolnośląskie
2. Kościół parafialny Świętej Jadwigi Śląskiej w Miłkowie, woj. dolnośląskie
3. Kościół parafialny Świętego Jacka w Chochołowie, woj. małopolskie
4. Kościół parafialny salezjanów Świętego Józefa w Przemyślu, woj. podkarpackie
B. Kategoria rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu
Nominacje:
1. Park-arboretum w Gołuchowie, woj. wielkopolskie
C. Kategoria adaptacja obiektów zabytkowych
Nominacje:
1. Dawna trafostacja, obecnie Trafostacja Sztuki w Szczecinie, woj. zachodniopomorskie
2. Dwór Purgoldów w Psieniu-Ostrowie, woj. wielkopolskie
3. Zespół pałacowo-parkowy, obecnie siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, woj. śląskie
D. Kategoria architektura i konstrukcje drewniane
Nominacje:
1. Kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, woj. śląskie
2. Kościół filialny Świętego Krzyża w Obornikach, woj. wielkopolskie
E. Kategoria architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne
Nominacje:
1. Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna wraz z chodnikiem podstawowym w pokładzie 510, obecnie obiekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, woj. śląskie
2. Dawna hala walcowni cynku, obecnie Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach-Szopienicach, woj. śląskie
Laureatów i wyróżnionych w konkursie poznamy podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 18 kwietnia br. w Zamościu.
Dodatkowo w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków i Kampanii społecznej "Krajobraz mojego miasta" Prof. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków oraz Andrzej Wnuk Prezydent Zamościa serdecznie zapraszają na premierę filmu pt.: „Krajobraz mojego miasta” połączoną z panelem merytorycznym na temat zarządzania przestrzenią publiczną, która odbędzie się 18 kwietnia 2018 roku w Zamościu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.04.2018, 18:46 |
Źródło informacji | MKiDN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |