Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym osób podających się za agentów służb specjalnych (komunikat)

18.04.2018, 15:12aktualizacja: 18.04.2018, 15:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym osób podających się za agentów służb specjalnych

Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie powoływali się na wpływy w szeregu instytucjach państwowych i służbach specjalnych: SKW, ABW i CBA. Podejmowali się oni także pośrednictwa w załatwieniu różnych spraw w zamian za korzyści majątkowe lub ich obietnicę.

Wśród zatrzymanych jest były minister sprawiedliwości

Ustalenia poczynione w toku postępowania doprowadziły do zatrzymania kolejnych 4 osób zamieszanych w przestępczy proceder. Zatrzymań dokonali dziś rano (18 kwietnia 2018 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego działający na polecenie prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Wśród zatrzymanych jest Andrzej K. - minister sprawiedliwości w rządzie Marka Belki, Piotr K. - radca prawny jednej z warszawskich kancelarii radcowskich oraz Jerzy K. i Marek S. - osoby podające się za agentów służb specjalnych.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator ogłosi im zarzuty. Dotyczą one między innymi usiłowania dokonania oszustw (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 286 par. 1 kodeksu karnego), płatnej protekcji (art. 230 par. 1 kodeksu karnego) i przywłaszczenia sobie funkcji publicznej (art. 227 kodeksu karnego).

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani i inne osoby biorące udział w tej grupie przestępczej, kontaktowały się z wybranymi przez siebie przedstawicielami instytucji państwowych oraz firm działających przeważnie w branży paliwowej i farmaceutycznej, podając się za agentów służb specjalnych: SKW, ABW i CBA. Deklarowali też, że w zamian za korzyści majątkowe lub ich obietnicę, podejmą się załatwienia spraw i roztoczą nad taką firmą swoisty „parasol ochronny”. W ramach tej ochrony zapewniali, że względem współpracującego z nimi podmiotu nie zostaną wszczęte przez organy skarbowe i Policję postępowania kontrolne i karne.

Do popełnienia tych przestępstw doszło w okresie od lipca 2015 roku do grudnia 2017 roku w Warszawie i kilku innych miejscowościach.

W styczniu zarzuty usłyszało osiem osób

To już kolejne zatrzymania w tej sprawie. 23 stycznia 2018 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zatrzymania 8 osób. Prokurator zarzucił im udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) i popełnienie innych przestępstw, w tym o charakterze korupcyjnym. Osoby te zostały również przesłuchane w charakterze podejrzanych.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec 5 zatrzymanych wówczas podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych 3 podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 3 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych, oddania pod dozór Policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

W dniach 18 i 19 kwietnia 2018 roku w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Katowicach wykonywane będą czynności procesowe z udziałem zatrzymanych dziś osób. Do chwili zakończenia tych czynności, z uwagi na dobro prowadzonego postępowania przygotowawczego, prokuratura nie udziela szerszych informacji o sprawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.04.2018, 15:12
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ